Jak uspat miminko? Kontroverzní téma, které budí velké vášně

 Děti 
20. července 2018 12:01 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Uspat miminko dá někdy pořádně zabrat Depositphotos
Asi každý rodič se těší na tu chvíli, kdy přijde miminko na svět. Jenže dítě s sebou nese i řadu úskalí, jedním z nejdiskutovanějších je noční spánek. Mnoho rodičů má problém dítě vůbec uspat a když se to už podaří, co chvíli k němu vstávají a opět se snaží přivést potomka ke spánku. Výsledkem je, že rodiče jsou po pár nocích totálně vyčerpaní.

Naštěstí existují triky, jak tuto činnost zvládat lépe. Na uspávání a celonoční spánek dětí existuje celá řada dobrých rad. Na každé dítě ale zabírá něco jiného. Je málo věcí, které navíc rodiče názorově rozděluje tak, jako je právě uspávání dětí. Zřejmě nejkontroverznější je takzvaná Estwillova metoda. Někdo ji vychvaluje do nebe, jiný ji považuje za bezcitný teror.

Správný čas ke spánku

Někdo své miminko uspává úderem 19. hodiny, jiný daleko později. Konkrétní hodina není ale tak důležitá, jako pravidelnost. Děti milují rituály. Snažte se proto každý den dělat vše s železnou pravidelností - v určitou hodinu koupejte, v další dítě nakrmte a v jeden stanovený čas pak uložte ke spánku. Stejný by měl být i uspávací rituál - někdo čte pohádku, jiný miminku zazpívá třeba ukolébavku.

Správný čas ke spánku ale není jen o konkrétní hodině. Je třeba také vnímat potřeby dítěte. Když totiž váš potomek přeskočí první fáze únavy, bude pak jeho uspávání velmi složité. Snažte se proto vypozorovat potřeby miminka. Nejlepší je zahájit uspávací proces ve chvíli, kdy začne být dítko klidnější, tišší a přestává se zajímat o hračky i své okolí. To je totiž takzvaná první fáze únavy. Děťátko může být také trochu nervóznější a má potřebu se více tulit. Druhá fáze únavy nastává ve chvíli, kdy začne miminko zívat a třít si oči. To je už ale opravdu nejvyšší čas uložit dítě do postele. Jakmile tuto fázi přeskočí a stále nespí, připravte se na to, že uspávání bude velmi náročné.

Denní kojení

Novorozenci potřebují kojit velmi často - do jejich malých žaludků se toho moc nevejde a navíc rychle tráví. K tomu všemu rostou jako z vody, takže potřebují kojit opravdu často. Nemluvě o tom, že jim blízkost těla matky dělá dobře.

Nebraňte se proto co nejčastějšímu kojení. Podle odborníků je totiž lepší kojit častěji přes den a v noci dělat o něco větší časové rozestupy. Dítěti tak nenásilnou formou vysvětlíte, že přes den se jí a v noci spí.

Spaní s rodiči

Některé děti bez problémů spí v postýlce, jiné protestují. Nebojte se dítě nechat spát ve vaší posteli. Jednak pro vás bude noční kojení daleko pohodlnější a jednak bude novorozenec podstatně klidnější.

Někdo to řeší i tak, že z postýlky sundá jednu bočnici a přirazí postýlku ke svému lůžku. Miminko tak spí rodičům na dosah ruky, přitom ve vlastní postýlce. O přínosech spaní dítěte s rodiči v posteli jsme blíže psali zde.

Vyhněte se kávě i zelenému čaji

Pokud kojíte, dejte si pozor i na to, co jíte a pijete. Pokud si totiž dopřejete ve večerních hodinách kávu či zelený nebo černý čaj, neožijete jen vy, ale i vaše miminko. Nemůžete se pak divit, že svého potomka ne a ne uspat.

Snažte se jíst zdravě. Dejte si sklenici vody, trochu zeleniny, nějaká zdravá semínka a podobně. Dodá vám to potřebnou energii, a miminku to na rozdíl od kávy neuškodí.

Uklidňující hudba

Na hodně dětí zabírá také uklidňující hudba. Pokud sami neumíte zpívat, pusťte dětem k usínání něco příjemného z přehrávače. A nemusí jít jen o klasické ukolébavky - k dostání jsou i nahrávky se zpěvem velryb, šumy připomínajícími zvuky z dělohy a podobně. Chce to jen vyzkoušet, co zabírá na vašeho drobečka.

Některým dětem dělá dobře i takzvaný bílý šum - patří sem například zvuky vysavače, mixéru, deště, vody a podobně.

Zavinovačka

Hodně maminek nedá dopustit na zavinovačky. Zkuste svou ratolest pečlivě zabalit, a to včetně ručiček, do zavinovačky. Možná vám to na první pohled připadá jako trápení dítěte, ale věřte, že to zabírá.

Miminko se tak rychleji uklidní a zajistí mu to dobrý spánek. Připomíná mu to totiž známé prostředí dělohy, kde také nemělo kolem sebe mnoho prostoru.

Estvillova metoda

Pokud máte nervy ze železa, můžete vyzkoušet i vášně budící Estvillovu metodu. Odborníci tvrdí, že je až z 96 procent úspěšná. Vyžaduje to ale obrovskou dávku trpělivosti a odhodlanosti ze strany rodičů.

Zjednodušeně metoda spočívá v tom, že dáte dítě do postýlky a pro zklidnění mu přečtete třeba pohádku. Pak mu pevným hlasem řeknete, že je čas jít na kutě a po asi půlminutové řeči odejdete.

Obvykle bude následovat křik dítěte. Většinou je velmi srdceryvný a dítě dělá hotové scény. Musíte ale vytrvat. Po minutě křiku se vraťte do pokoje a znovu proneste klidným hlasem svou řeč o nutnosti spánku. Jen ji oproti té první o něco zkraťte. Takto postupujte tak dlouho, dokud dítě neusne. Návraty do pokoje ale postupně prodlužujte.

Tato metoda trvá asi týden a pak se dítě naučí spát celou noc. Někomu to ale připadá velmi drsné a raději zvolí jinou cestu. Každopádně pokud se rozhodnete Estvillovu metodu vyzkoušet, čiňte tak až nejdříve v půl roce věku dítěte. Teprve v tuto chvíli je totiž žaludek miminka připraven zvládnout celou noc bez jídla a pití.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...