Nevzhledné fibromy a jiné kožní výrůstky: Proč rostou a jak se jich snadno zbavíte doma?
Fibromy a bradavice patří mezi kožní výrůstky, které vznikají spontánně. Naštěstí se jedná pouze o nezhoubné nádory, které vytváří pojivová tkáň a které nejsou schopny metastázovat. Svým vzhledem se podobají malým uzlinkám, které jsou velké od 1 mm do zhruba 1 cm.
Jak fibromy poznat
Drobné kožní výstupky mívají obvykle stejnou barvu, jako má vaše kůže, ale někdy mohou být i trochu světlejší, nebo tmavší. Nejčastěji je objevíte v místech, ve kterých dochází k rychlejšímu stárnutí kůže, jako je tomu obvykle na krku, očních víčkách, v podpaží, pod ňadry, na břiše, nebo v podpaží. Věk přitom není podmínkou – mohou se vytvořit jak starším lidem, tak lidem ve středním věku.
Proč se vytvářejí
Příčina vzniku není doposud přesně známa. Genetika a obezita však hrají důležitou roli. Vznikají také na místech, na kterých dochází k dlouhodobému mechanickému dráždění tkáně. Kožní fibromy však nejsou žádnou vzácností. Každý člověk za svůj život objeví alespoň jeden takový výrůstek. Jsou však i tací, kteří jich objeví několik stovek. Fibromy nejsou nijak nebezpečné, ale máte-li jich mnoho, nebo jsou velké, stávají se estetickým problémem, který si každý přeje řešit.
Jak se jich zbavit
Klasický postup spočívá v tom, že navštívíte kožního lékaře, který nejen výstupek odstraní, ale posléze pošle i na histologii a vy tak máte jistotu, že se opravdu nejednalo o zhoubný nádor. K odstranění dermatolog používá nejčastěji tekutý dusík, laser nebo jej odstraní i chirurgicky. Nejvhodnější doba je od podzimu do jara, kdy není sluneční svit tak silný a častý. Nevýhodou je, že se fibromy opakovaně vrací a proceduru je nutné podstupovat znovu a znovu. Naštěstí je to však ošetření rychlé a bezbolestné.
Můžete je odstranit i doma
Jelikož se nejedná o pihu, můžete se fibromu zbavit i podomácku. Nejjednodušší je podvázat jej nejlépe vlastním vlasem. Po pár dnech zčerná, sám odpadne a už se neobjeví. Další variantou je přikládání propolisové tinktury na vatovém tamponku po dobu alespoň deseti dní, a to 2x denně. Po této době fibrom sám odpadne. Vždy po odpadnutí místo ještě ošetřete desinfekcí a dbejte o něj jako o ránu se zvýšenými nároky na hygienu.