Lahůdka nebo jízdenka do hrobu? Potraviny, které mohou způsobit smrt

 Zdraví 
21. srpna 2018 09:53 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ackee je jedním z nejoblíbenějších pokrmů Jamajčanů Shutterstock
Na světě existují potraviny, které mohou konzumentovi při nesprávné přípravě způsobit závažné zdravotní komplikace, a v některých případech dokonce hrozí smrt.

Kdo by si občas nedopřál nějakou exotickou pochutinu? Zvláště na dovolené si rádi pochutnáme na místních specialitách. Jenže zatím co chuťové pohárky jsou nadšené, naše tělo tiše trpí. Podívejte se spolu s námi na nejnebezpečnější jídla na světě

Ryba fugu

Ryba fugu by vás mohla klidně i zabít. Nejde přitom vůbec o přehnané tvrzení. Pokud by se tato japonská pochoutka připravila nesprávně, konzumentovi hrozí smrt. Připravuje se ve vybraných japonských restauracích, které zaměstnávají odborně vyškolené kuchaře. Fugu se servíruje dušená nebo grilovaná s omáčkou terijaki. A také v podobě sašimi, což jsou plátky nakrájené tak tence, že i když jsou vyskládány přes sebe, prosvítá jimi vzor talíře.

Část zákazníků ji konzumuje hlavně kvůli zážitku, protože pro mnohé znamená určitou hru podobnou ruské ruletě. Při nesprávné přípravě totiž může v rybě obsažený neurotoxin tetrodotoxin způsobit i smrt. Od roku 2000 zemřelo v Japonsku po požití této pochoutky podle vládní statistiky 23 lidí. Znáte monstrum z hlubin? Více jsme psali v jiném článku.

Rakovina ze salátu

Koi pla je salát ze severovýchodního Thajska vyrobený z nakrájených syrových ryb, kořeněného salátového dresinku, limetové džusu a živých červených mravenců. Ačkoli to už na první poslech nevypadá právě nejlépe, jídlo je navíc spojeno s případy rakoviny jater. Ve venkovských částech provincie Isaan v Thajsku, kde je jídlo obzvláště populární, rakovina jater představuje více než 50 procent případů rakoviny, ve srovnání s 10 procenty na celém světě. Na vině je typ parazitárních plochých červů, které často žijí uvnitř ryb. Jelikož jídlo je podáváno syrové, paraziti tak zůstávají naživu a časem zapříčiní nádory na játrech. 

Sladký brambor

Maniok, známý i pod označením cassava nebo také sladký brambor je tropická kořenová plodina, která se pravidelně konzumuje v karibských zemích, Africe a Asii. Ve skutečnosti je hlavním zdrojem kalorií pro více než 500 milionů lidí na světě. Navzdory jeho oblíbenosti však jeho listy a kořeny obsahují látku, která při konzumaci může spouštět produkci kyanidu. Aby byla odstraněna tato smrtelná látka, musí se odstranit poměrně dlouhým procesem sušení, namáčením ve vodě a následným opláchnutím nebo chlazením. O účincích jiných sladkých brambor jsme psali před časem.

Alkohol bohémů

Mezi nejoblíbenějšími nápoje mezi umělci a bohémy v Evropě v 19. století byl absint, legendární alkoholický nápoj s psychedelickými vlastnostmi. V posledních letech je tento nápoj úzce spojený s halucinacemi, záchvaty, duševními chorobami, psychózami a všemi druhy sociálních problémů. Vědecký výzkum naznačuje, že tyto účinky by mohly být spojeny s neuronem alfa-thujon, který funguje na stejném mozkovém receptoru odpovědném za formu epilepsie. 

Ackee

Ackee je ovoce pocházející ze západní Afriky a Karibiku, nejčastěji podávané se slanými rybkami. Ačkoli je jedním z nejoblíbenějších pokrmů Jamajky, toto nevinně vypadající ovoce obsahuje toxiny hypoglycin A a B. V průběhu dvou až šesti hodin od konzumace nesprávných částí tohoto ovoce, vás přemůže zvracení. Pokud máte smůlu, budete mít i záchvaty, upadnete do kómatu a potenciálně hrozí dokonce i smrt. Co vám hrozí, když si správně neomyjete ovoce či zeleninu? Více čtěte zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu