Po mrtvici nenechte mozek zahálet. Co je dobré dělat, aby byla rehabilitace co nejlepší?

 Zdraví 
07. února 2019 08:59 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Po mrtvici nenechte mozek zahálet Shutterstock
Mrtvice patří mezi obávané hrozby současnosti. Když ji přežijte, rozhodně neházejte flintu do žita. Naopak. Právě je třeba, abyste se mobilizovali k novému začátku.

Většina případů mrtvice vzniká ucpáním mozkových cév. Podle toho, v jaké části mozku došlo k nedostatečnému prokrvení, jsou postižena příslušná mozková centra. Určité postupy léčby jsou však společné a nyní si je popíšeme.

Léky

Lékaři samozřejmě nasadí různé léky, které mají za cíl předcházet dalším mozkovým příhodám. Jde obvykle o léky na ředění krve, případně o léky, které mají za cíl snížit hladinu cholesterolu. Podstatná je spolupráce mezi lékařem a pacientem. Pacient by měl lékaře informovat o tom, jak léky snáší, jestli má nějaké vedlejší příznaky léčby. Cílem je nastavit terapii tak, aby zabírala, ale přitom nepůsobila nějaké nepříjemnosti jako třeba příliš časté krvácení z nosu nebo tvorbu modřin či ještě nějaké horší projevy. Léky ovšem nejsou zdaleka všechno.

Životospráva

Pokud byla příčinou mrtvice špatná životospráva, je po atace nemoci velmi vhodné upravit svůj životní styl. Zvolnit tempo, přestat kouřit, přestat pít alkohol, začít jíst zdravá jídla, méně solit, dodržovat pitný režim. To všechno vám může pomoci žít dál relativně zdravým a dobrým způsobem. Jestliže jste nebyli na sport zvyklí, asi ho po mrtvici nezačnete provozovat. Rozhodně je ale vhodné chodit na procházky a i jinak mít různé podněty, které stimulují mozek i tělo k lepší činnosti.

Cílený trénink

Podle toho, jaké centrum v mozku bylo mrtvicí postiženo, je třeba začít okamžitě s rehabilitací, která se na daný problém zaměřuje. Jestliže šlo o řečové centrum, budete odesláni k logopedovi, v případě pohybového postižení zase na klasickou rehabilitaci. Můžete mít předepsány i lázně. Nejvíc ale člověk udělá sám tím, že podle návodu zkušeného terapeuta bude cvičit. Ať se jedná o rozmluvení či rozhýbání nehybné končetiny – vše máte ve svých rukách.

Všeobecný trénink mozku

Dobré ale je trénovat mozek i jako celek. Mrtvice totiž někdy může spustit neurodegenerativní procesy i v částech, které jsou odpovědné za lidské myšlení a schopnost úsudku. Určité informace začínají vypadávat, určité úkony dělají problém. Proto je vhodné luštit křížovky, sudoku, sledovat televizní soutěže, hodně číst a snažit se poznávat nové věci i připomínat staré. Jste-li přátelé s počítačem, měli byste využít různé hry, které zlepšují postřeh, soustředění a prostorovou orientaci. Hodí se k tomu jak některé klasické hry, tak i specializované programy, které jsou schopné měřit i vaše osobní zlepšování a srovnávají vás s ostatními účastníky. Více o tomto tématu jsme již psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej