Úrazy na sněhu a ledu jsou teď časté. Dlouhodobá lečba v klidu na lůžku se ale může vymstít

V zimě není o zlomeniny a další úrazy nouze
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
06. února 2019 06:17 / Shutterstock
  0   0
Letošní zimu není nouze ani o sníh, ani o led. A s tím souvisejí i častější úrazy. S nimi si lidé obvykle spojují nutnost ležet v klidu v posteli a odpočívat. Jenže čím déle budou zranění otálet s rehabilitací, tím složitější návrat ke zdravému pohybu je čeká.

V souvislosti s úrazy mají odborníci jasno. Účinná je brzká pomoc fyzioterapeuta. Ta dokáže zkrátit léčbu zlomenin a poškozených vazů na polovinu, eliminuje riziko operace i trvalých následků a dokáže zbavit bolesti do pár dnů.

Vyčkávat se nevyplatí

Nejčastějšími zimními úrazy jsou zlomeniny a výrony kotníků. Pacienta pak obvykle čeká kolečko po lékařích a než získá předpis na rehabilitace a objedná se k odborníkovi, obvykle uplyne i několik týdnů. Jenže právě tato časová prodleva bývá mnohdy problém. Po celou tu dobu už totiž zraněný mohl pracovat s fyzioterapeutem, což by mu umožnilo rychlejší návrat do běžného života.

Například pacient se znehybněnou končetinou se může okamžitě po zranění věnovat takzvaným izometrickým cvikům, které napomáhají tvorbě kostní tkáně a zabraňují svalové ztrátě způsobené nečinností. Pacient s vyvrtnutým kotníkem se může podrobit terapii s užitím fokusované rázové vlny, která urychluje hojení na buněčné úrovni, a podobně.

Sádra nemusí být nutností

Klasickým zraněním, které může a nemusí otrávit život na týdny až měsíce, je vyvrtnutý kotník, většinou doprovázený pohmožděnými či natrženými vazy a velkou bolestivostí. Pacient, který přijde na rehabilitaci po sejmutí sádry, tedy tři až čtyři týdny po úrazu, trpí velkým otokem kotníku až po prsty a doznívající modřinou. Tkáně má po fixaci ztuhlé a vinou otoku je kotník málo pohyblivý. Jeho stav je takový, že se délka následné rehabilitace prodlouží až o další čtyři týdny.

Když ale pacient vyhledá pomoc fyzioterapeuta hned v den úrazu, terapie fokusovanou rázovou vlnou urychlí okamžité hojení kotníku na buněčné úrovni, předejde otoku i modřině nebo je minimalizuje a může volit fixaci ortézou nebo kinesiotapem. Do jednoho až dvou týdnů je pacient schopný došlápnout a kotník zatížit. A jelikož nevznikl otok, není třeba ani klasická fyzioterapie na rozhýbání. Okamžitou rehabilitaci je vhodné zahájit nejen u zlomenin nebo vyvrtnutém kotníku, ale i poškozených vazů a kloubů po pádu na ledu či sněhu, naraženin a zhmožděnin, blokády svalů či chronických bolestí. O tom, jak u dětí rozeznat zlomeninu lebky, jsme psali zde.

Jak vyzrát na chronické a akutní bolesti

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky bylo v roce 2017 k léčbě svalové a kosterní nemoci nově přijato 1 637 478 pacientů, což oproti 1 540 327 pacientům v roce 2016 znamená meziroční nárůst o více než šest procent a oproti 1 454 901 pacientům v roce 2007 až 13procentní nárůst v posledních deseti letech. Problémem ale je, že i při chronických problémech lidé pomoc fyzioterapeuta vyhledávají, až když je nejhůř, respektive jim hrozí operace, a zdravotní komplikace se nejen v případě pohybového aparátu prohlubují.

Přitom i roky neřešené chronické bolesti se lze pomocí fyzioterapie zbavit. Od pacienta to ale vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Pacient musí s fyzioterapeutem spolupracovat a dbát na jeho doporučení i mimo ordinaci. Bolest lze pomocí fyzioterapie odbourat do několika dnů, pokud však člověk nezmění příčinu ve svém životě, brzy se zase vrátí.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu