Mango je super zdravá pochoutka. Funguje na cévy, nespavost i nervy

 Zdraví 
24. března 2019 11:34 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Mango je právem nazýváno superpotravinou  Shutterstock
Mango je nejen chutné ovoce, ale hlavně výjimečně zdravé. Samotné mango o hmotnosti 300 gramů zajistí člověku potřebnou denní dávku vitaminu A. Kromě toho, že v sobě obsahuje koktejl antioxidantů, které přispívají ke kráse a zpomalují stárnutí, má toto ovoce i velmi pozitivní vliv na lidské zdraví.

Ze všech druhů ovoce má mango nejvyšší podíl vitaminu A. V mangu je až 16 druhů karotenoidů důležitých pro tvorbu vitaminu A. Nejhojněji je zastoupený betakaroten. Karotenoidy jsou červené a žluté rostlinné barvivo, které se v těle mění na vitamin A. Ten je důležitý na obnovu epitelových tkání jako např. pokožky a sliznic, jež vystýlají vnitřní orgány. Karotenoidy jsou účinné antioxidanty, protože neutralizují volné radikály, molekuly zodpovědné za buněčné stárnutí.

Mango je ale také slušnou zásobárnou vitaminu C - průměrně velký plod tělu dodává 138% doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Zároveň jedno mango zajistí asi 33% doporučené denní dávky vitaminu E pro dospělého muže. Čerstvé mango patří k nejlepším zdrojům tohoto vitaminu mezi ovocnými druhy.

Vitaminy i minerály

Mango toho ale obsahuje daleko více, například významné množství vitaminu B1, B2, B6 a niacinu. Z minerálů je v něm nejhojněji zastoupen draslík a menší podíl má hořčík a železo. Dále obsahuje nevýživné složky jako např. rozpustnou vlákninu (pektin), organické kyseliny (citronovou a jablečnou) a taniny. V mangu bylo také identifikováno 41 aromatických substancí, díky nimž má toto ovoce svoji jedinečnou vůni.

Pleť bude vláčná a hezká

Pokud budete mango konzumovat pravidelně, uděláte tím velkou službu své pleti. Je dokázáno, že následkem nedostatku vitaminu A se pokožka vysušuje a tvoří se na ní šupiny. Mango přispívá k jejímu přiměřenému zvlhčování a pomáhá udržovat její správný odstín. Zvýšený přísun tohoto ovoce se doporučuje při ekzémech, dermatózách, suché pokožce a proti předčasnému stárnutí kůže.

Odvrátí ztrátu zraku

Vitamin A, jehož působení je stimulováno vitaminem C a E, je velmi důležitý pro dobrý zrak. Na mangu by si tak měl pochutnávat každý, komu hrozí ztráta zraku v důsledku poškození sítnice, např. šeroslepost, atrofie zrakového nervu, trombóza v arteria centralis (tepna zásobující krví sítnici oka).

Ideální po infarktu i pro diabetiky

Mango obsahuje velké množství tří nejúčinnějších antioxidačních vitaminů A, C a E, které brání oxidaci lipoproteinů přenášejících cholesterol v krevním řečišti, a tím zabraňují jeho usazování ve stěnách arterií. Mango má příznivý vliv na oběhový systém. Proto by ho měli jíst ti, kdo mají problémy s ischemickou chorobou dolních končetin či srdce (angina pectoris, infarkt myokardu).

Mango má také diuretické (močopudné) účinky. Je poměrně bohaté na draslík, ale chudé na sodík. Doporučuje se při vysokém krevním tlaku, protože ho pomáhá regulovat.

Mango je prospěšné i pro diabetiky, protože jeho pozitivní vliv na oběhový systém pomáhá předcházet některým komplikacím vznikajícím v důsledku této nemoci. Ukázalo se také, že konzumace manga snižuje hladinu glukózy v krvi u diabetiků více, než se předpokládalo.

Co jste možná o mangu nevěděli

Mango je právem označováno za superpotravinu. Důvodů, proč by nemělo chybět na vašem stole, je hned několik:

  • Konzumací jedné porce manga denně doplníte svou zásobu vitaminu C, který „tříbí mozek“ podporou kognitivních i neurologických funkcí organismu a hraje také důležitou roli při imunitních procesech.
  • Mango je také bohaté na vitamin A, který udržuje zdravou pleť, ale i správný vývoj kostí a dobrý zrak.
  • Pozitivní vliv má i na potíže spojené s nervozitou, nesoustředěností či nespavostí. Tyto problémy jsou totiž často způsobené nedostatečnou hladinou B6 – pyridoxinu, který se nachází právě v mangu.
  • Konzumací oranžového superovoce tělu doplníte zásoby vlákniny, která zabezpečí rychlejší pocit plnosti a tím reguluje množství přijaté potravy, podporuje trávení a zpomaluje absorpci cukrů do krevního oběhu.
  • Vitamin B6 obsažený v mangu podporuje normální funkčnost nervové soustavy a napomáhá tvorbě hemoglobinu.
  • Kyselina listová k tomu všemu napomáhá vytvářet červené krvinky důležité pro roznos kyslíku po těle a podporuje kardiovaskulární funkce pro zdravé srdce a cévy. O tom, že kyselina listová hraje důležitou roli před otěhotněním i v jeho průběhu, jsme psali zde.
  • Mango navíc neobsahuje žádný cholesterol ani tuk.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...