Léky s obsahem kyseliny salicylové dětem rozhodně nedávejte. Mohou jim uškodit

 Zdraví 
28. září 2019 08:14 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Děti a mládež by neměly tyto typy léků užívat Shutterstock
Běžně dostupný lék s obsahem kyseliny salicylové může být pro děti a mladistvé smrtící. Víte ale proč? Máme důležité informace.

Pro ty z vás, kteří už něco málo pamatujete, může být upozornění, že léky s kyselinou acetylsalicylovou se nesmí dávat dětem a mladistvým, nečekané a nepochopitelné. Vždyť je běžně předepisovali lékaři při všech horečnatých stavech. Dnešní poznatky jsou jiné.

Reyův syndrom

Strašákem, který je důvodem k nepoužívání tohoto léku u mladistvých a dětí, je možný rozvoj Reyova syndromu. Jde o onemocnění, které vzniká při infekci určitými viry, jestliže je současně podávána kyselina acetylsalicylová. Jestliže se začne syndrom rozvíjet, postihne játra a centrální nervovou soustavu. Dá se sice léčit, ale ne vždy je léčba úspěšná. Obvykle zůstávají následky a někdy končí syndrom i smrtí pacienta.

Projevy

Nemocnému začnou selhávat játra, což má vliv na obsah toxinů v krvi. Ty způsobí jednak zmatenost a zvláštní psychické rozpoložení pacienta, ale hlavně vedou k otoku mozku, který projevy posiluje a dochází k poškození mozku a případné smrti.

Prvním projevem bývá úporné zvracení. Zvracení může sice doprovázet i některá banální onemocnění, ale v tomto případě jde o zvracení, které je velmi silné a vyčerpávající. Objevuje se velká únava nebo také agresivita. Nemocný může omdlít. Pokud je při vědomí, dostaví se zmatené jednání, otupělost a následně přichází kóma a smrt.

Kdo je ohrožen

Bohužel se neví zcela jasně, kdo může být ohrožen. Někdy se uvažuje o určité genetické dispozici, která se spustí právě podáváním léku při konkrétní infekci. Potenciálně je ohrožen každý, kdo se v mládí dostane do kontaktu s tímto lékem v jakékoli formě a od kteréhokoli výrobce. Rizikové je též užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové i při kojení, protože látka přechází na dítě skrze mléko. Jako horní hranice se uvádí 16 let. V některých materiálech najdete informaci o věku vyšším. Za rizikové se považuje podávání tohoto typu léku osobám do dvaceti let. Onemocnění sice není nijak časté, během roku se vyskytne asi u jednoho člověka z milionu. Je ovšem také pravda, že se v některých případech objevuje i nezávisle na podávání kyseliny acetylsalicylové a někdy se vyskytuje i u dospělých.

Jiná rizika kyseliny acetylsalicylové

Mezi další rizika tohoto typu léčiv je třeba počítat také fakt, že může u citlivých jedinců vyvolat vnitřní krvácení. Lék totiž ředí krev. Bývá k tomuto účelu také používán u některých nemocných, kteří jsou po mozkové mrtvici či v jiných případech, kdy je třeba krev ředit. Někdy se lék doporučoval jako prevence mrtvice a infarktu. Jestliže si ale lék nasadí člověk se sklonem k vnitřnímu krvácení, může pro něho být delší podávání osudné. Vždy se raději důkladně vyptejte lékaře na potřebné detaily. Některé další informace o podávání jiných léků proti horečce najdete ještě v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky