Kdy jsou potřeba antibiotika a kdy ne? Naučte se rozpoznat virovou a bakteriální infekci

 Zdraví 
22. listopadu 2019 07:51 / Bronislava Silná
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Antibiotika někdy užíváme úplně zbytečně Pixabay
Problém nadužívání antibiotik a falešné představy některých pacientů o postupu léčby – to jsou důvody, proč stojí za to vědět, jaká nemoc nás trápí a jak postupovat v léčbě.

Situace s chybným užíváním antibiotik se zlepšuje, stále víc lidí ví, jak má postupovat v případě virové nebo bakteriální infekce. K optimálnímu stavu ale máme dost daleko.

Čas je náš nepřítel

Velkým problémem současnosti je nedostatek času. Nemáme čas na rodinu, nemáme čas ani na vykonání potřebných činností v práci, ale nemáme čas ani na nemoc. Většina z nás si představuje, že navštívíme lékaře, dostaneme zázračný lék a budeme zdraví. Jeden z důvodů, proč lidé stále požadují na různé virové infekce antibiotika, je v tom, že antibiotikum je nějaký reálný lék, zatímco na virovou infekci obvykle žádný konkrétní lék není. Lidé jsou navíc zmateni i skutečností, kdy někdy lékař ze závažných důvodů předepíše i při virové infekci antibiotika. Činí tak obvykle proto, že má před sebou osobu s oslabenou imunitou nebo člověka vyššího věku, u něhož by na virovou infekci mohla nasednout infekce bakteriální, která by se mohla stát v některých případech i osudnou. Pro některé to je ale vzor a automaticky srovnávají své možnosti a možnosti jiných pacientů.

Ve většině případů je schopné se tělo s nemocí vyrovnat samo. Platí to i pro různé běžné bakteriální infekce. Jen je k tomu zapotřebí poměrně dost času a skutečný odpočinek na lůžku. Je třeba počítat alespoň se dvěma týdny. Navíc tak máte větší jistotu, že se u vás neprojeví různé následky virových a bakteriálních onemocnění ve formě postižení srdečního svalu, kloubů a nervové soustavy.

Rozdíly u jednotlivých infekcí

U řady nemocí není pro laika srozumitelné, o jakou infekci se jedná. Pochopitelně je na místě návštěva lékaře. Ale někdy je rozlišení docela jednoduché a také z obvyklých průběhů nemocí, jak je má každý u sebe vypozorované, lze celkem jednoduše odhadnout, v čem je problém. Pokud je tedy rýma hustá a zbarvená žlutě či zeleně, jedná se skoro jistě o bakteriální infekci. Naproti tomu prudké, nepříjemné, ale vodnaté výtoky z nosu bývají následkem množení virů. Podobné to je i v případě odkašlávaných hlenů. Je-li hlen bílý, mohlo by se jednat spíš o alergickou reakci.

Klasická chřipka způsobená viry má obvykle prudký nástup spojený s vysokými horečkami, zimnicí, třesavkou a bolestmi kloubů a svalů. Bakteriální infekce mívá obyčejně spíš pomalejší průběh. Infekce zvolna narůstá, jak se zánět šíří. Výjimkou jsou agresivní bakterie, které nastupují velmi rychle. Obyčejně jsou spojené s bolestí hlavy a různými neurologickými projevy. Tyto záněty útočící na mozek a nervovou soustavu obecně bývají velmi nebezpečné.

Optimální postup

Jestliže jste onemocněli vy nebo váš blízký, zjišťujte různé příznaky. Nejdůležitější je ujasnit si, že nejde o meningokovou meningitidu. Varujícím příznakem jsou teploty nad 38 stupňů, světloplachost, zvracení a vyrážka, která nemizí při zatlačení. Bývá také strnulá šíje a při pokusu ohnout hlavu v poloze vleže směrem k hrudníku se tělo brání, pohyb bolí a kolena se ohnou. Každopádně při této infekci jde doslova o minuty a vy okamžitě volejte sanitku. Další informace o této i jiných nemocech najdete zde.

Jestliže se jedná o běžnou infekci, navíc už jste takový druh měli a cítíte se podobně, nemusíte vždy podléhat panice a chodit hned k lékaři. Navíc byste třeba virus chřipky zbytečně šířili do svého okolí. Zkuste si proto naordinovat spíš klid, dostatečný příjem tekutin a horečku nad 38 stupňů srážejte vhodným přípravkem. Jestliže ale vnímáte, že je infekce jiného druhu či není výrazná, ale neodeznívá, neváhejte a za lékařem zajděte. Ve většině případů člověka k lékaři dovede potřeba nemocenské, což je vlastně dobře. Po lékaři nevyžadujte zbytečně antibiotika. V některých případech, kdy se jedná o bakteriální infekci, pak postačí antibiotika lokální ve formě kapek či masti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu