Jak se zbavit svědění hlavy přírodní cestou

 Zdraví 
28. dubna 2020 08:58 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Od svědění hlavy vám pomůže i prášek do pečiva Depositphotos
Nevhodná vlasová kosmetika, lupy, nadměrné pocení pod tlustými čepicemi, střídání teplot, stres. Tohle všechno může za to, že vás často svědí hlava. Jak se toho zbavit? Poradíme vám.

Znáte ten pocit, kdy vás úmorně svědí hlava a vy se tak musíte pořád drbat? Pojďme si společně říci, co za svěděním hlavy může stát a především, jak se tohoto problému zbavit. Máme pro vás hned několik tipů!

Jak předcházet svědění

Svědění hlavy je pěkně nepříjemné, ale nejedná se o nic výjimečného, jednou za čas se s ním potká každý. Faktem však je, že i když se to může jevit jako poměrně banální problém, může hodně znepříjemňovat život. Časté svědění hlavy způsobuje nepohodlí a může vyvolávat rozpaky. Jak takovým nepříjemnostem předcházet? Pečujte správně o svou pokožku.

Správná péče o vlasovou pokožku

Nejlepší péčí o podrážděnou pokožku je dostatečná prevence. Abyste předešli vzniku zánětu, dodržujte důkladnou osobní hygienu. Jedním z důvodů, proč se neradi dělíme o hřeben na vlasy, je právě hygienická prevence.

Patřičná hygiena nespočívá pouze v častém mytí vlasů. Lidé mají sklon podceňovat čistotu svých hřebenů a vlasového vybavení. Jejich pravidelným čistěním snižujete pravděpodobnost vzniku infekcí a nemocí. 

Svědění hlavy může být někdy výsledkem bakteriální nebo plísňové infekce. Abyste udrželi svůj organismus v rovnováze, zařaďte do svého jídelníčku suroviny s antimykotickými účinky. Začněte svůj den sklenicí vody s kapkou jablečného octa, který má protizánětlivé a detoxikační účinky.

Příčiny svědění hlavy

Již výše jsme nastínili, že může být hned několik důvodů, kvůli kterým vás trápí svědění hlavy, jež vás nutí neustále se drbat a tím i pocity svědění zhoršovat. Mezi nejčastější příčiny patří:

  • lupy
  • suchá pokožka
  • serboroická dermatitida
  • lupénka
  • stres
  • dehydratace 
  • tvrdá voda

Pokud máte některý z výše zmíněných problémů, nebylo by od věci navštívit lékaře a domluvit se na způsobu léčby. Jestliže ale víte, že žádným onemocněním netrpíte, ale přesto vás hlava svědí, pak vyzkoušejte následující tipy, jak se svědění pokožky hlavy zbavit.

Jak se zbavit nepříjemného svědění

Octový oplach

Ocet je skvělý pomocník, a to nejen v domácnosti. Jablečný či klasický ocet můžete použít i v případě, kdy vás svědí hlava. Stačí smíchat deci octa s půl litrem teplé vody a touto směsí si opláchnout hlavu. Zápachu se nemusíte bát, do pár minut vyčpí.

Citronová šťáva

Obdobně jako ocet funguje i šťáva z citronu, kterou stačí smíchat s vodou a opláchnout si s ní hlavu. Možné rovněž je vzít čistou citronovou šťávu a vmasírovat si ji do pokožky hlavy – ke kořínkům. Tam necháte šťávu hodinu působit a poté opláchnete vlažnou vodou. Antiseptické vlastnosti citronové šťávy mohou pomoci při boji se svrbivou pokožkou hlavy nebo lupy. Pokud je vaše pokožka až příliš citlivá, smíchejte citronovou šťávu s jogurtem a směs aplikujte na pokožku hlavy chvíli před mytím vlasů.

Kokosový olej

O pestrém využití kokosového oleje se toho napsalo a napovídalo již mnoho, spousta lidí ale neví, že představuje účinnou pomoc i v případě svědění pokožky hlavy. Jak na to? Vmasírujte si ho ke konečkům vlasů, čímž postižené místo vyživíte a zbavíte se svědění. Stejně tak lze použít i olivový olej, ten už ale tak příjemně nevoní.

Tea tree olej

Esenciální olej získaný z kajeputu střídavolistého byl používán po staletí původními obyvateli Austrálie k vyléčení různých kožních onemocnění. Moderní studie vskutku dokázaly, že tea tree olej má silné antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Tea tree olej je skvělý univerzální lék na svědivou pokožku hlavy. Bojuje proti bakteriím, virům a houbám. Je též efektivní protilátkou na mnohá onemocnění, která mohou vést k šupinaté, zánětlivé a svědivé pokožce.

Aloe vera

Zázračná rostlina, která zajisté patří do každé domácnosti – aloe vera – byla a stále je používána na zklidnění řezných ran, vyrážek a popálenin.

Její zázračné léčivé schopnosti spočívají ve vysokém obsahu vitaminů A, C, E, a B12, mnohých protizátlivých enzymů, včetně katalázu, bradykinázu a amylázu. Je bohatá na minerály – vápník, měď, selén, hořčík, draslík, zinek a chrom. Poskytuje tucet aromatických organických sloučenin, jež zajišťují úlevu od bolesti, zatímco zabíjí škodlivé mikroorganismy. Je zdrojem mastných kyselin, které mají protizánětlivé, antiseptické a analgetické vlastnosti.

Vmasírujte šťávu z aloe vera do temene hlavy. Buďto samu o sobě nebo s přídavkem sladkého mandlového esenciálního oleje. Můžete také vyrobit aloe vera šampon, s příměsí kastilského mýdla, sušených bylinek a jojobového oleje.

Jablečný ocet

Dalším prostředkem, který vám pomůže poskytnout úlevu, je jablečný ocet. Ten vyniká protizánětlivými vlastnostmi, které zbavují bakterií a kvasinkových infekcí. S jeho pomocí také můžete regulovat hladiny pH na pokožce hlavy. Jak postupovat?

Umyjte si vlasy a pokožku hlavy a vše nechte důkladně uschnout. Pro propláchnutí vlasů jablečným octem zřeďte 2 až 4 lžíce octa s hrnkem teplé vody. Použijte šampon a opláchněte jako normálně. Posléze přelijte směs jablečného octa přes pokožku hlavy a vmasírujte do kořínků vlasů. Nechte pár minut působit a opláchněte. Tento proces opakujte jednou až dvakrát týdně.

Med

Přírodně antimikrobiální čistý med byl používán přinejmenším dva tisíce let na léčby kožních infekcí. Surový med má pH hodnotu okolo 3,2 a 4,5, díky čemuž je dost kyselý na boj s mnoha patogeny. Med je složen převážně z cukrů, obsahuje však také enzymy, minerály a antioxidanty, jako je vitamin C, riboflavin a kyselina pantothenová, které mohou pomoci při regeneraci kožních buněk.

Pro výrobu medové vlasové masky použijte pouze organický surový a nezpracovaný med. Smíchejte devět částí medu ku jednomu hrnku teplé vody. Až budete mít vlhké vlasy, vmasírujte med do pokožky hlavy po doby dvou až tří minut. Zabalte hlavu do ručníku a nechte působit tři hodiny, než pokožku hlavy opláchnete.

Olej z čajovníku

Při svědění pokožky hlavy byste také měli využít antibakteriálních, protizánětlivých a antifungálních vlastností oleje z čajovníku tea tree. Nařeďte dvě až tři kapky oleje se lžící oleje rostlinného a naneste na postižená místa. Nebo můžete smíchat 10 až 20 kapek čajovníku s polovinou šálku dětského šamponu. Používejte každodenně, dokud svědění nezmizí.

Kokosový olej

Kokosový olej je také dobrým prostředkem pro svědivou pokožku, neboť vytváří ochrannou bariéru, která udržuje stabilní vlhkost. V tomto případě je nutné vmasírovat teplý kokosový olej na čerstvě umyté vlasy a pokožku hlavy a nechat 30 minut působit. Poté hlavu opláchněte šamponem bez parfému. Tuto léčbu opakujte třikrát týdně.

Prášek do pečiva

Možná vás to překvapí, ale prášek do pečiva má schopnost neutralizovat bakterie nebo houby množící se na pokožce hlavy. Chcete-li použít tento domácí prostředek, budete muset nejprve aplikovat olivový olej na pokožku hlavy. Teprve poté se nanáší pasta vytvořená z prášku a vody. Následuje pauza trvající 15 minut a pochopitelně důkladné opláchnutí.

Omezte horko

Fénování, kulmování nebo žehlení vlasů může způsobovat vysušování pokožky hlavy. Ta se pod vlivem horka vysuší ještě více a bude mnohem svědivější. Snažte se podobným tepelným úpravám co nejvíce vyhnout. Svědění hlavy může někdy způsobit i zavšivení. O tom, jak si s ním poradit, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky