Chytré hodinky mohou upozornit na závažný zdravotní problém
V současnosti už skoro každé chytré hodinky měří puls i třeba saturaci kyslíkem. Přitom právě tyto hodnoty dávají člověku důležité informace o jeho zdraví.
Běžné hodnoty
Ačkoliv jsou mezi lidmi rozdíly v hodnotách klidového pulsu i saturace kyslíkem, přesto existuje pásmo, které se dá považovat za normální. Běžný, netrénovaný dospělý člověk by měl mít klidový puls do 70 úderů za sekundu. Za tolerovatelné se podle některých zdrojů uvádí i hodnoty kolem 100 úderů, ale někde se jako hranice bere 80 či 85 úderů. Podle některých vědců je ovšem už tep setrvale kolem 75 úderů za vteřinu v klidu příčinou předčasného úmrtí na kardiovaskulární nemoci. U saturace kyslíkem je zase zdravá hodnota mezi 92 až 100 %. Při poklesu saturace jde logicky nahoru tep i dýchání, protože se tělo snaží dohnat kyslíkový dluh. Při sportovním výkonu může hladina kyslíku klesnout. U hodnot kolem 75 až 85 % může člověk pociťovat dokonce euforii s pocitem, že zvládne cokoliv. Ale jde o klamavé dojmy. Jestliže je okysličení v klidu nižší než 92 až 100 %, něco nefunguje správně.
Co naznačují odchylky
Odchylky od normálu mohou naznačovat problém. Nejčastější podezření by mělo mířit na srdce. Důkladné vyšetření u specialisty je tak logickým krokem. Může se stát, že budete mít srdce v pořádku, a ne právě učebnicové hodnoty jsou prostě vaše specifikum. Lékař ale může odhalit i počínající problém a začít jej včas léčit, což je důležité. Vedle srdce může být problém v plicích a obecně v oblasti transportu kyslíku směrem k buňkám. Na svědomí váš problém mohou mít nepříjemné diagnózy jako pneumotorax, astma, plicní emfyzém či cystická fibróza. Někdy se snížená saturace objevuje v souvislosti se spánkovou apnoe. Jindy je na vině překážka v krku. Souvislost může být i s funkcí štítné žlázy. Každopádně je na místě, aby tyto věci důkladně vyšetřil odborník. Je ale dobře, že nás mohou levné hodinky upozornit včas na problém, který se dá řešit.
Jak postupovat
Máte-li dojem, že vaše hodnoty nejsou v pořádku, určitě vyzkoušejte nejprve přesnost vašich hodinek. Dejte je na ruku někomu jinému. Dosáhne-li běžných výsledků, připněte si hodinky znovu a překontrolujte, zda jsou dobře utažené a snímače mají správný kontakt s vaší kůží. Pokud i přes tato opatření naměříte neobvyklé hodnoty, objednejte se neprodleně k lékaři. Informujte ho o svých potížích. Nenechte se odbýt a požadujte vyšetření od odborníka. Postupně projděte klidně několik vyšetření, dokud se neobjeví příčina. Současně nepanikařte. Podle doporučení lékaře dodržujte režim a životosprávu. Na jednotlivé potíže si můžete po dohodě s lékařem vzít i některé bylinné přípravky. Příkladem může být třeba hloh na srdce. Určitě více relaxujte. Po definitivním zjištění diagnózy dodržujte opatření, která stanovil lékař.