Dostupná bylina pro nemocné srdce

 Zdraví 
02. ledna 2021 16:25 / Bronislava Silná
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Možná i na vaší zahradě roste účinný lék na srdce Pixabay
Možná i vám roste na zahrádce hloh. A pokud ne, produkty z něho lze koupit v lékárně i u dalších prodejců. Máme důležité informace o využití.

Hloh se může na našem pozemku ocitnout naprosto nečekaně ve formě náletu. Jestliže je na vhodném místě, nemusíme se jej zbavovat, ale naopak lze hloh využít k léčebným účinkům.

Kdy zpracovávat

Optimální doba pro využití hlohu je buď jaro, kdy získáváme jeho kůru, či později, když hloh kvete. Hložinky se sbírají na podzim, konkrétně v září či říjnu. Je vhodné vybírat keře, které rostou v dobrých a hlavně čistých podmínkách. Je jasné, že u silnic budou plné toxických látek. Máte-li ale hloh na zahradě, či si pro něj zajdete někam do přírody, bude určitě skvělý. Teď přes zimu buď můžete čerpat ze zásob nasušených během sezony. Anebo prostě zajít do prodejny.

Zdravotní účinky

Hloh působí několika směry. Jeho hlavní účinky ale míří na nemocné srdce. Má totiž schopnost rozšiřovat věnčité tepny, které zásobují kyslíkem srdeční sval. Také má tu vzácnou schopnost eliminovat usazeniny v cévách, takže celkově zlepšuje prokrvení srdce. To pochopitelně vede k nárůstu výkonu i k vymizení určitých obtíží. Konkrétně se tím řeší arytmie, bušení srdce i další neblahé projevy. Také klesá krevní tlak, což je pochopitelné, protože krev nemá v cestě žádné překážky a k zajištění jejího transportu není třeba tolik tlaku. Hloh se hodí i pro ty, kdo prodělali infarkt. Vedle srdce působí hloh i proti nespavosti. Celkově zklidňuje, hodí se i při dušnosti, nervozitě či pocitech strachu. Zevně můžete hloh využít ve formě tinktury při zánětu svalů či pro masírování rozbolavělých míst. Využití najde i při revmatismu.

Jak použít

Hloh je relativně bezpečná bylina. Má smysl ji používat dlouhodobě, protože nefunguje tím zázračným způsobem, že se jednou napiju hlohového čaje a jsem zdráv. Působení nastupuje poměrně pomalu. Obvykle je třeba používat hloh pravidelně alespoň tři měsíce. Jde o to, že i k nemoci se člověk propracovával poměrně dlouho. Příprava čaje je jednoduchá. Stačí lžička sušených květů, zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme louhovat pět minut. Scedíme a třikrát denně pijeme. Tinktury používáme podle doporučení odborníků. Jestliže užíváte jakékoli léky, měli byste se o využití hlohu poradit s lékařem, protože se účinky mohou vzájemně kombinovat, zesilovat či jít naopak proti sobě. Příklad nežádoucích kombinací jinak zdravých věcí je krásně vidět i na reakcích grepu s léčivy, jak je popsáno v článku zde. Z hložinek se dá připravit i marmeláda, celkem klasickým způsobem – plody, voda a cukr a vaří se do změknutí. Vše se pak prolisuje a znovu vaří až do zrosolovatění. Přidat se uprostřed procesu může i citronová šťáva či máta nebo meduňka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Dům a zahrada

Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry

Zavřít reklamu