Zapomeňte na vatové tyčinky či ušní svíčky a naučte se používat japonské mimikaki. Je to bezpečné, snadné a obzvlášť příjemné

 Zdraví 
13. října 2021 17:53 / Kateřina Kofroňová
  3
📷
3 fotografie v galerii
Japonská technika čištění uší patří k těm nejbezpečnějším Shutterstock
Správná technika čištění uší je neustále probíraným tématem. Vatové tyčinky se nedoporučují, jelikož hrozí protržení bubínku a zatlačení ušního mazu daleko do zvukovodu. Ušní svíčky lékaři používat nedoporučují, jelikož může dojít k popálení a efekt to nemá prakticky žádný. Čím dál tím více se však mluví o japonské metodě mimikaki, která je bezpečná, snadná a zvládne ji každý.

O tom, že Japonci žijí úplně odlišný život od většiny západních kultur, není potřeba dlouze debatovat. A jinak tomu není ani u hygienické praxe čištění uší. U nás je běžné používat vatovou tyčinku, žínku nebo ušní svíčku, Japonci mají na péči o ušní hygienu speciální nástroj zvaný mimikaki, jehož použití je velmi pohodlné a účinné.

Původ této pomůcky sahá hluboko do minulosti. Už v dávných dobách byly v Japonsku vyráběny bambusové čističe uší s ostrým zahnutým hrotem, který sloužil k vyškrabávání ušního mazu. V Japonsku je čištění uší součástí kultury, kdy si matka už od útlého dětství pokládá děti do klína a pomocí mimikaki jim čistí uši. Vytváří se tak základní pouto mezi rodičem a dítětem a předávají se základní hygienické návyky této překrásné, ale tolik odlišné kultury. A proč mimikaki? Protože "mimi aka" znamená v japonštině "ušní maz".

Druhy mimikaki

K dispozici je hned několik typů mimikaki, které se liší především v použitém materiálu. Nejběžněji se vyskytuje mimikaki z bambusu, plastu či kovu.

Bambusové mimikaki

Původní mimikaki se v Asii používá už přes tisíc let, ne-li déle. Patří mezi tradiční pomůcky v péči o čistotu uší. Je to v podstatě tyčinka, která je na konci zploštělá a lehce zahnutá. S její pomocí se vyškrabává ušní maz ven, stejným způsobem, jako na zahradě shrabáváte listí. Tento materiál ale příliš dlouho nevydrží, a tak je nutné mimikaki pravidelně vyměňovat. To ovšem není zas takový problém, jelikož se jedná o přírodní materiál, který přírodu nijak nezatěžuje.

Plastová verze

Mimikaki vyrobené z plastu má v podstatě totožný tvar jako jeho původní bambusová verze. Nestojí ovšem tolik peněz a navíc vám mnohem déle vydrží. Nejlevnější varianty ovšem nemusí být dostatečně kvalitně vyrobeny a mohou způsobit bolestivé poškrábání.

Kovový drátek

Mimikaki se neustále vyvíjí od tradičního tvaru drobné naběračky až po nejnovější typy, které jsou vyrobeny z kovových drátků, které mají tvar hrabiček nebo jen zahnutého drátu. Vzhledem k tomu, že je k dispozici více tvarů a každý si může vybrat mimikaki, které vyhovuje přímo tvaru jeho ucha, bývá toto čištění také velmi příjemné až relaxační. Varianta z kovového drátu je také mnohem bezpečnější než ta plastová, jelikož všechny hrany drátu jsou hladké a zaoblené.

Jak správně čistit

Čištění uší je velice choulostivý proces a mělo by být vždy prováděno s maximální opatrností. To platí hlavně v případě, že se rozhodnete používat tradiční bambusovou verzi nebo plastovou. Při čištění není třeba vyvíjet sebemenší tlak a hlavně je potřeba dávat pozor, abyste nezajeli příliš hluboko do ucha. Jednou z největších výhod mimikaki oproti vatovým tamponkům je to, že nezatlačujete ušní maz hluboko do ucha, ale vyškrabáváte ho ven. Dále čtěte: Špatná ušní hygiena může vést až ke ztrátě sluchu. Na vatové tyčinky zapomeňte.

Zdroj: en.japantravel.com, japantimes.co.jp.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu