Vyvarujte se nejčastějších chyb. Zatočte s obezitou jednou provždy! 4. díl

 Zdraví 
12. prosince 2016 12:23 / Bronislava Silná
  4
📷
3 fotografie v galerii
Opravdu chcete vypadat takhle?! Shutterstock
Češi patří k nejobéznějším národům světa. Umíráme předčasně na nemoci srdce, na rakovinu a řada lidí se ke stáru nemůže ani pohnout, protože je bolí klouby. V čem je problém?

Můžeme si pomoci sami, nebo jsme odkázáni na polykání tablet na vysoký tlak a cholesterol? Tento seriál nabízí odpovědi. Dnes si povíme o ketóze. Minulý díl našeho seriálu si můžete přečíst zde.

Sacharidy potřebujeme, ale…

Sacharidy potřebujeme, ale ne v míře, v jaké je konzumujeme. Potravinářské firmy chtějí maximalizovat své zisky, a tak stále víc sladí a dochucují, aby si nás, spotřebitele, získali na svou stranu. A my tloustneme a tloustneme. V předchozích dílech jsme zjistili, že snížený příjem sacharidů vede k významnější redukci váhy než snížený příjem tuků. Problémem nejsou jídla tučná, problémem jsou jídla sladká a jídla obsahující příliš mnoho sacharidů, často dokonce bez vlákniny a dalších potřebných složek.

A co se stane bez sacharidů

Člověk je tvor netrpělivý a nechce, aby redukce váhy trvala příliš dlouho. Někteří se proto snaží proces odbourávání tukových polštářů na těle zrychlit a za vzor si vzali styl života v dobách, kdy naši předkové lovili zvěř a jedli kořínky. Protože člověk býval v té době poměrně dlouho bez jídla a jeho strava byla na sacharidy poměrně chudá, máme všichni v genech možnost získávat energii vzniklou rozkladem tuků. K tomu ostatně mají sloužit tukové zásoby u všech živočichů. V době hojnosti je vytvoříme a v čase nouze využijeme. Stavu, kdy lidské tělo zpracovává přímo tuky a využívá je k životu se říká ketóza.

Ale bez glukózy přece nevydržíme

Je to častá námitka. Ale není to pravda. Tělo si potřebnou glukózu pro činnost mozku vyrobí v játrech. Jinak se funguje na ketony, spalují se tukové zásoby a zlepšuje se zdravotní stav. Významné může být toto stravování pro diabetiky. Pomůže lidem, kteří trpí vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem a dalšími civilizačními chorobami.

Co jíst, aby se člověk dostal do ketózy?

Rozhodně si nemusíte kupovat žádné předražené krabičky a speciální přípravky. Potřebujete jen vejce, maso, slaninu, zeleninu, máslo, olej, tučné sýry a hodně vody. Ta je opravdu důležitá a potřebujete jí víc než obvykle. Zelenina by neměla být ta sladká, ale spíš zelená. Pokud jste vegetariáni, zařadíte místo masa tofu. Večer si můžete dát i trochu suchého vína.

Za jak dlouho se do ketózy dostanu a kolik zhubnu?

Je to pochopitelně individuální, ale uvádí se zhruba pět dní. Někdo je ale v ketóze třeba jen po jediném dni. V ketóze jsou také ti, kdo drží půst. Hubnete velmi rychle. Není problém během týdne snížit váhu o dva kilogramy. Když se dostanete na cílovou váhu, opatrně přidáte nějaké zdravé sacharidy – třeba luštěniny a sladší zeleninu a také trochu ovoce a váha se stabilizuje. Poslední díl seriálu si můžete přečíst zde.

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí