Telefon u postele škodí zdraví..

Spaní s mobilem u hlavy je škodilivé.
 Zdraví 
13. prosince 2016 07:03 / Internet
  112   0
„Záření dává mozku signál: Zůstaň vzhůru, ještě není čas spát. Mozek tak zůstává aktivní, nedává pokyn k vyplavení melatoninu a vám déle trvá, než usnete.

Podle britského průzkumu má osm lidí z deseti u sebe telefon i v noci. Polovina lidí ho používá jako budík. Ale odborníci to rozhodně nevidí rádi. Obávají se efektu "hyperostražitosti", jejímž následkem je to, že náš spánek bude narušen a nebudeme ho mít v takové míře, v jaké ho potřebujeme.

Usínání a spánek  vedle mobilu podle nich může vyvolat i nespavost a další problémy. Existují totiž dokonce teorie, že spánek s telefonem u postele může způsobit závratě a bolesti hlavy.

Poruchy spánku vlivem elektromagnetického záření zkoumali vědci ze švédského Karolinského institutu a Státní univerzity v americkém Michiganu. Ti za působení rádiových vln zkoumali několik desítek žen i mužů krátce před tím, než usnuli.

Vyzařování z mobilního telefonu může dle nich poškodit důležité fáze spánku, které lidskému organismu pomáhají k regeneraci po celodenním namáhání. Dále tvrdí, že pokud lidé pravidelně spí v blízkosti mobilu, mohou mít v tomto důsledku častější bolesti hlavy.

Dobrovolníci byli v laboratorních podmínkách vystaveni záření o frekvenci 884 MHz, což přibližně odpovídá evropskému (900 MHz) i americkému GSM pásmu (850 MHz). Testování se zúčastnilo celkem 71 mužů a žen ve věkovém rozmezí 18 až 45 let.

Na problémy se spánkem si během výzkumu stěžovalo 38 účastníků. Vědci ale upozorňují na fakt, že i u dobrovolníků, kteří nenahlásili žádné subjektivní potíže, se po dobu záření objevovaly bolesti hlavy častěji.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Dům a zahrada

Zabraňte zamlžování oken v autě. Stačí šikovně použít pěnu na holení

Bydlení

Zařiďte si domácí kancelář. Základem je kvalitní židle

Zavřít reklamu