Opálená pokožka je sexy. Poradíme, jak se účinně a zdravě opálit v co nejkratší době

 Krása 
06. července 2018 15:31 / Martina Langová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Užijte si sluníčko bez rizika Shutterstock
Mít opálenou kůži přináší mnoho výhod. Vypadáte štíhlejší, mladší, krásnější. Opálená pokožka navíc zakryje i spoustu nedostatků, jako jsou třeba pupínky nebo jizvičky. Jenže ležet celý den na slunci, nebo navštěvovat solárium není rozhodně ten nejlepší způsob, jak se k hnědému odstínu kůže dobrat.

Léto je tady. Chcete-li však získat nejlepší opálení je nezbytné připravit pokožku na opalování ještě před tím, než začnete vystavovat své tělo nebezpečnému UV záření. Slunce, stejně jako umělé osvícení v soláriu, vydává ultrafialové paprsky, které stimulují produkci melaninu v našem těle. Tělo se pak začne opalovat.

Během zimy UV paprsky mají nižší intenzity a nemají vliv na kůži tak silný jako v letní sezoně, kdy slunce je nejblíže. Proto se v zimě moc dobře opálit nemůžeme a v létě to jde jedna radost.

Abyste se ale mohli opálit zdravě, je nutné dodržovat několik důležitých zásad:

  • Minimálně jednou týdně si dopřejte tělový peeling. Zajistíte tím to, že všechny odumřelé buňky budou odstraněny. Tím podpoříte zdravou regeneraci kůže a zajistíte si jednotné opálení.
  • Každý večer po koupeli je nutné natírat pokožku hydratačním krémem. Předejdete tak nadměrnému vysušení.

  • Nevystavujte se na sluníčko hned v celé své kráse. Kůže si musí postupně zvyknout, takže se raději odhalujte postupně. Zabráníte tím spálení a stárnutí kůže. Navíc tím i minimalizujete riziko rakoviny kůže.
  • Nechoďte na sluníčko mezi 11 a 15h, kdy je jeho intenzita nejsilnější.
  • Nezapomeňte na kvalitní opalovací přípravek (nanést byste jej na sebe měli už 20 minut předtím, než vyjdete na slunce).
  • Hodně pijte – v létě na slunci můžete tělu dopřát třeba i 4 litry tekutin.
  • Po každém opalování byste měli použít ochranný hydratační prostředek – nejlepší jsou přírodní – aloe vera, měsíček lékařský, rakytník nebo použitý sáček černého nebo zeleného čaje.

Mrkev na sluníčko

Před „opalovací sezonou“ je dobré se na slunce připravit. Říká se, že na opálení je dobrá mrkev. Ano, můžete sníst kupu mrkve. Ale stejně tak si můžete zajít do lékárny koupit tabletky s betakarotenem. Vyjde to úplně nastejno. Nezhnědnete a před nebezpečnými paprsky vás to také neochrání. Ale dejte tomu, že pokožku na slunění alespoň trochu takto připravíte. I když k tomu, aby vám kůže začala lehce hnědnout, byste beta karoten museli jíst denně už nějaký ten pátek. Dva týdny před dovolenou se z vás černoušci pouhou konzumací tohoto vitaminu, určitě nestanou. Pokožku barví tím, že stimuluje tvorbu pigmentu. A pomáhá i proti vráskám, které by ze slunce mohly vzniknout.

A pokud nemáte rádi mrkev (nebo nechcete doplňky z lékárny), je tu spousta dalších přírodních zdrojů beta karotenu. Mezi ty s největším obsahem patří i meruňky, broskve, nektarinky, brokolice, kapusta, špenát nebo hrášek. Hlavně je to ale právě žlutooranžové ovoce a tmavě zelená zelenina. Také nezapomeňte, že beta karoten je vitamin rozpustný v tucích, což znamená, že bychom – například k zelenině – měli přikusovat alespoň kousek chleba s máslem (ovoce si pak můžete dát třeba se šlehačkou). Pokud byste si k beta karotenu žádný tuk „nepřikousli“, pak byste tělu značně zkomplikovali jeho vstřebávání.

Zpomalí stárnutí

Beta karoten je mnohými nazýván také jako elixír mládí. A to hlavně z toho důvodu, že je to silný antioxidant. Účinně chrání naše buňky před některými nemocemi a dokonce i před nádory! Také zpomaluje stárnutí – a to nejen kůže, ale i celého organismu.

Maximálně dvacet minut

Sluníčko je sice věc pěkná, ale už staré přísloví říká – dobrého pomálu. I když nám slunce dodá potřebnou dávku vitaminu D, zlepší nám náladu a prohřeje tělo, nesmí se to s ním přehánět. Lékaři říkají, že na to, abychom si dopřáli dostatek vitaminu D, nám postačí pobyt na slunci 2x týdně po dobu asi 20 minut. Vše, co je nad tuto hranici, je už zbytečné.

První pomoc při spálení

Stará dobrá babská rada, před kterou dodnes smekají všichni lékaři, prostě funguje. Na spáleniny od sluníčka si okamžitě všechna postižená místa namažte bílým jogurtem nebo tvarohem. Tyto dva produkty umí totiž z kůže tou nejjemnější cestou vytáhnout horko. Stejným způsobem funguje i koupel s litrem tučného mléka nebo stejným množstvím podmáslí. Navíc všechny tyto mléčné výrobky, obsahují vápník. I ten totiž dokáže krásně zhojit popáleniny. Dalším domácím lékem může být okurka. Nakrájejte ji na plátky a přiložte na postižená místa. A nezapomeňte ani na aloe vera a měsíček lékařský. A pokud budete potřebovat něco silnějšího, pak si kupte v lékárně krém se zinkem a panthenolem. Kůži zhojí a obnoví.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...