Kulma dokáže vykouzlit skvělé vlny. Poradíme, jak vybrat správnou pro váš typ vlasů

 Krása 
05. července 2018 07:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výběr vhodné kulmy závisí na mnoha detailech Shutterstock
Pokud toužíte po svůdně vlnitých vlasech, ale nechcete trávit hodiny v natáčkách, pořiďte si kulmu. Vybrat správný typ ale není tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Je třeba brát v potaz řadu věcí, včetně toho, jakou kvalitou vlasů disponujete.

Každá kulma umí něco jiného, některá je vhodná k úpravě vlasů silných jako hřebíky, jiná zase dokáže lépe pracovat s vlasy jemnými. Právě kvalita vlasů by měla být rozhodujícím aspektem při výběru povrchu kulmy.

Vlny stokrát jinak

Jít do obchodu pro kulmu s tím, že víte pouze to, že chcete mít na hlavě krásné vlny, obvykle nestačí. Typů vln a stylů natáčení vlasů je totiž mnoho a při výběru té správné kulmy rozhodují i zdánlivé maličkosti.

V prvé řadě si ujasněte, jaký typ vlasů máte. Měly byste mít také představu o tom, jak často budete kulmu používat. Důležitý je i fakt, zda jste začátečník nebo už máte s kulmou nějaké zkušenosti.

Povrch kulmy

Povrch kulmy může být z nejrůznějšího materiálu. Mezi ty klasické povrchy patří keramika, turmalín a titan – běžně se tyto materiály také kombinují, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků pro styling vlasů.

Keramika

Keramický povrch má schopnost rovnoměrně rozkládat teplo na povrchu kulmy a zaručuje plynulý skluz pramene vlasů. Velkou výhodou je její rychlé zahřátí na požadovanou teplotu. Keramické kulmy jsou populární díky tomu, že jsou vhodné prakticky pro jakýkoliv typ vlasů.

Turmalín

Turmalínové kulmy jsou určeny převážně ženám, které mají jemné vlasy, jelikož dosahují perfektních stylingových výsledků i při nižších teplotách. Ať už to je díky funkci dlouhovlnného infračerveného záření či uvolňování záporných iontů z turmalínového vlákna, které obnovují vitalitu buněk. Vlasy jsou díky tomu lesklé, dokáží udržet vhodnou míru vlhkosti a nedochází k jejich krepatění.

Titan

Titanový povrch kulem je nejvhodnější zejména pro nepoddajné a hodně silné vlasy, jejichž struktura je hrubá. Kulma s tímto povrchem se zahřívá velmi rychle a rovnoměrně, což usnadňuje práci s problematickou hřívou. Tento povrch je jednoznačně populární u profesionálů, a to zejména kvůli jeho trvanlivosti a lehké váze.

Na trhu naleznete i základní provedení kulem, které mají kovový či nerezový povrch a doba jejich zahřátí je velmi krátká. Mají jednoduchý vzhled a možná si je pamatujete z dob dávno minulých.

Na typu hodně záleží

I když je pro práci s kulmou klíčový její povrch, zanedbatený není ani typ této pomůcky.

Klešťová kulma

Klešťové kulmy jsou považovány za klasiku. Díky úchytu, který je součástí těla kulmy, je práce s pramenem vlasu snadnější, jelikož drží příslušný pramen vlasu během vlnění na svém místě.

Za pomoci této kulmy vytvoříte pravidelné vlny, a to díky rovnoměrnému průměru po celé délce kulmy. Slabší stránkou této klasiky je určitě fakt, že lokny mohou působit trochu nepřirozeně, jelikož mají pravidelný tvar. Dalším úskalím může být možný vznik otlaku na vlasech kvůli úchytu, který kopíruje délku tepelného těla. S kulmou je třeba pracovat s rozmyslem a opatrně, aby nedošlo k poškození konečků vlasů.

Tyto kulmy jsou dostupné v různých velikostech. K dostání je i parní klešťová kulma, která díky vodní nádržce udržuje vlasy hydratované, což působí jako prevence proti lámání.

Eliptická kulma

Rovnoměrného natočení vlasů dosáhnete i při použití eliptické kulmy, která má stejný poloměr po celé své délce, avšak nedisponuje úchytem pro vlasy. Tím pádem se vyhnete otlaku na pramenech vašich vlasů a lokny budou mít dokonalý vzhled.

Velkých pravidelných vln docílíte například eliptickou kulmou o průměru 32 mm. Můžete si ale pořídit i obousměrnou automatickou kulmu nebo klasickou verzi eliptické kulmy s prostorem na úchyt vlasů o velikosti 25 mm. 

Kónická kulma

Pokud preferujete přirozenější vzhled loken, tak pro vás bude tou správnou volbou jedna z kónických kulem, jejíž průměr se po své délce zužuje. Oproti klasické klešťové kulmě zde žádný úchyt pro vlasy nenajdete. To logicky vyžaduje větší zručnost, nicméně vše je otázkou cviku.

Díky tomu, že kulma žádný úchyt nemá, je šetrnější ke konečkům vašich vlasů. Pro bezproblémovou práci s prameny vlasů je nejlepší používat ochranou rukavici, abyste se během úpravy vlasů nepopálily a lépe se vám s prameny pracovalo. Zužující se tvar kulmy umožňuje vytvořit přirozenější vzhled vln. Vaše vlny budou díky specifickému tvaru kulmy u kořínků větší a směrem ke konečkům se budou zužovat.

Pro velké objemné vlny sáhněte po kulmě o rozměrech 19 – 28 mm nebo 25 – 28 mm.

Automatická loknovací kulma

Pokud chcete, aby pro vás byla úprava vlasů pomocí kulmy bezstarostná a rychlá, tak jednoznačně oceníte automatickou loknovací kulmu. Její silnou stránkou je snadná manipulace a kratší doba úpravy vlasů.

Pramen vlasů je automaticky namotán do těla loknovací hlavice a po zaznění signálu je vlnicí proces dokončen.

Trojkulma

Určite se najdou příležitosti, kdy oceníte také trojkulmu. Ta vám navlní vlasy jako v době 30. let 20. století. Vlasy navlníte snadno a rychle a docílíte účesu, který bude inspirovaný touto ikonickou dobou. Finální efekt může vytvořit i díky vyměnitelným nástavcům u multistylerů. 

Multistylery

Samostatnou kategorií jsou multistylery, které umožňují využívat tělo přístroje multifunkčně, dle nejrůznější nástavců. Můžete tak vlasy natáčet, krepovat nebo žehlit. Jednotlivé sady nástavců se liší dle počtu příslušenství a variabilnosti nástavců.

Průměr hlavice

Pamatujte, že od průměru hlavice kulmy se vždy odvíjí finální vzhled vašich vln. Pokud jsou vaším cílem drobné, prstýnkové lokny, tak sáhněte po kulmě s rozměrem do 19 mm. Tato velikost je jednoznačně určena i pro kratší vlasy, jelikož vám umožní precizně obmotat pramen vlasů kolem těla kulmy.

Pokud budete vlnit delší vlasy, tak přijde vhod širší kulma nad 19 mm. Finální vzhled vln bude měkčí a jejich průměr širší, což jim dodá na přirozenosti. Za pomoci širší kulmy také docílíte většího objemu krátkých vlasů. Extra velké vlny vytvoříte například pomocí kulmy, která má průměr 38 mm.

Pokud zatím váháte, jaká velikost by pro vás byla ideální, tak s průměrem kulmy 25 mm určitě nic nezkazíte. Pokud ale zatím kulmu nemáte, nemusíte zoufat. Vlny lze vykouzlit i bez ní, jak jsme psali zde.

Regulace teploty přijde vhod

Pokud máte své vlasy opravdu rády, je dobré zainvestovat do kulmy, která má možnost regulovat teplotu. Díky digitálnímu displeji přesně vidíte, na jakou teplotu je kulma nastavena a vy nemusíte mít strach, že si vlasy spálíte.

Doporučená teplota

 • do 150 °C - velmi křehké, slabé a poškozené vlasy
 • do 170 °C - jemné a řídké vlasy
 • do 265 °C- normální vlasy
 • do 240 °C - silné, odolné nebo nepoddajné vlasy

Na co si dát ještě pozor

 • Nepodceňujte délku kabelu a jeho otočné provedení.
 • Pogumovaná rukojeť zabraňuje vyklouznutí kulmy z ruky.
 • Funkce automatického vypnutí přijde vždy vhod.
 • Rychlost zahřátí je klíčová, pokud ráno spěcháte.
 • Tepelně izolovanou špičku oceníte u kulem, které nejsou klešťového typu.
 • Ochranná rukavice vám přijde vhod u kónických kulem.
 • Pokud často cestujete, tak využijete cestovního pouzdra a ochranné tepelné podložky.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vilma Cibulková oslavila šedesáté narozeniny. Její život byl naplněn vzlety i pády na samé dno:...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná