Etická, udržitelná, pomalá... Taky už v těch módách máte zmatek?

Není to žádný úlet, zajímat se o původ svého oblečení je normální
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Móda 
03. července 2018 09:23 / Pexels
  0   0
Když nechcete, aby vaše oblečení šily děti ve špatných podmínkách, aby vydrželo víc než jednu sezonu, nebo aby se při jeho výrobě neznečišťovalo životní prostředí, sáhněte po oblečení vyrobeném v duchu zásad etické módy.

Jestli nechcete mít doma oblečení, které šijí desetileté děti někde v Bangladéši za pár korun na den, jistě už jste narazili na termín etická nebo udržitelná móda. Co to ale znamená?

Obecně - jde o věci, které jsou vyrobeny jiným, šetrnějším způsobem. Jsou ale mezi nimi rozdíly, i když jde vlastně o drobnosti.

Udržitelná móda 

Značky, které patří do udržitelné módy, berou velký ohled na dopady výroby oblečení na životní prostředí - například využívání pesticidů během pěstování bavlny. Všímají si také ale nakládání s vodou a odpady, spotřeby energií, využívání recyklovatelných materiálů, barviva a často také vlastního balení a distribuce zboží.

Pomalá móda 

Slow fashion, tedy pomalá móda, odkazuje především ke stylu, designu a kvalitě oděvu jako takového. Stojí mimo hlavní proud módního průmyslu a neřídí se aktuálními trendy.

Nové kolekce nevycházejí každý měsíc, ale v rámci ročních období. Pracuje s unikátností každého kusu a individuálním přístupem ke stylu. Třeba dlouhé šaty jsou u nich stálicí v nabídce. Tady vám popíšeme, jak je nosit

Oblečení je vyráběné tak aby vydrželo déle, než jednu sezonu, což klade vysoké nároky na kvalitu zpracování a použité materiály, které mají od přírody vynikající vlastnosti a poskytují vysoký komfort.

Etická móda 

Etická móda, jak již název napovídá, se zabývá etickou stránkou výroby oblečení. Jedná se především o důsledné dodržování lidských práv.

Pokud se vám nelíbí, že vaše oblečení šijí dětští dělníci, zvolte kousek od značek etické módy. Jde jim o boj proti dětské práci, zajištění dobrých a bezpečných pracovních podmínek, vyplácení spravedlivé mzdy.

Jejich zisk je směřován na podporu komunit farmářů a dělníků do rozvojových oblastí a zemí třetího světa. Pojem zahrnuje celý proces výroby od pěstování bavlny, zpracování, samotnou výrobu oblečení a jeho distribuci.

Do kategorie “etické” můžete zařadit také veganskou módu, která odmítá jakékoliv zneužívání a týrání zvířat. Etická móda obecně zahrnuje výrobu oblečení, které je vyráběno s respektem k životnímu prostředí a živým organismům (včetně lidí), které v něm žijí.

Iva Dvořáková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Dům a zahrada

Slimáci dokáží zlikvidovat celou úrodu. Rady a finty zkušených zahrádkářů, jak se jich zbavit

Bydlení

Bez správného set-top boxu vám může brzy přestat fungovat televize

Zavřít reklamu