Jak poznáte, že vás ohrožuje cirhóza jater a jaké symptomy byste neměli přehlížet

 Zdraví 
05. ledna 2019 10:30 / Jitka Jahodová
  4
📷
4 fotografie v galerii
Cirhóza jater představuje chronické a progresivní onemocnění jater Shutterstock
Játra mohou postihnout mnohá nepříjemná onemocnění, ale mezi ty nejzávažnější patří cirhóza jater. Pojďme se podívat, jak se zmíněná choroba projevuje a jaká je její prevence.

Játra představují největší orgán břišní dutiny. Uloženy jsou na pravé straně pod pravou klenbou bránice. Zároveň jde o největší žlázu lidského těla s vnějším vylučováním. V organismu plní řadu důležitých funkcí. 

Co je to cirhóza?

Cirhóza jater představuje chronické a progresivní onemocnění jater, které je charakteristické přestavbou struktury tohoto orgánu. Při rozvoji choroby v podstatě dochází k postupné nekróze, čili odumírání jaterních buněk. Ty jsou následně nahrazovány vazivovou tkání. V daném místě se tvoří uzly a jizvy, které výrazně ztěžují prokrvení orgánu. Taková změna stavby orgánu zapříčiňuje, že játra už nejsou schopna plnit svou funkci, což má negativní vliv na celý organismus.

Cirhóza jater je v současné době poměrně častým onemocněním. Ve zvýšené míře přitom postihuje zejména dospělé osoby, muže i ženy, v produktivním věku.

Příčiny onemocnění

Příčin vzniku tohoto onemocnění je několik.

 • Mezi ty nejčastější řadíme především alkoholismus.
 • Rozvoj onemocnění ale může podpořit například i virová hepatitida B nebo C či rozličné metabolické poruchy.
 • Na játra mají negativní vliv i mnohé léky a toxiny.

Jak se cirhóza jater projevuje?

Toto onemocnění se projevuje v první řadě zvětšením jater a upozorňují na něj i zvýšené hodnoty jaterních testů. Tyto symptomy však odhalí až lékař při diagnostice a laboratorním vyšetření krve. V prvotních fázích se však tato nemoc projevuje jen velmi nenápadně. Právě tento fakt je často zodpovědný za pozdní diagnózu cirhózy. O signálech, které značí, že vaše játra nejsou v pořádku, jsme psali před časem.

Hlavní symptomy

 • zvýšená únava a slabost
 • nechuť k jídlu
 • zácpa či nadýmání
 • úbytek tělesné hmotnosti
 • bolest břicha, často na pravém boku nebo v pravém nadbřišku
 • bolesti kloubů či otoky dolních končetin
 • v pozdějších stádiích je pozorovatelné  žluté zbarvení kůže a sliznic nebo bílé lámavé nehty s rýhováním.
 • v posledních fázích onemocnění pak dochází ke zvracení krve či k poruchám vědomí

Prevence je velmi důležitá

Cirhóza jater představuje onemocnění, které dokáže výrazně zkrátit život pacienta. Tuto nemoc zejména v pozdějších stádiích nelze zcela vyléčit. S její léčbou je třeba začít co nejdříve. Včasná léčba totiž dokáže progresi onemocnění alespoň potlačovat.

Kromě rozvoje nemoci se léčba zaměřuje také na tlumení doprovodných symptomů. Často jsou používány léky na regeneraci jaterní tkáně či léčiva tlumící další trávicí potíže.

Pacient by se měl zcela vyhýbat alkoholu, mastným jídlům či cigaretám a měl by dbát na zdravější životní styl. Ve vážných případech je k záchraně života nezbytná transplantace jater.

Člověk by však v první řadě měl myslet na prevenci tohoto onemocnění. Ta zahrnuje zejména abstinenci od alkoholu, případně pouze jeho příležitostnou konzumaci v rozumných množstvích.

Rovněž je třeba se chránit před infekční hepatitidou B a C. Zdraví a funkci jater můžeme podpořit vhodným jídelníčkem plným ovoce a zeleniny a udržováním si ideální hmotnosti. Zdraví jater neprospívá ani mnohdy zbytečné užívání nejrůznějších podpůrných prostředků či léků. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...