Jak na zdravé stravování? Chce to dodržovat několik pravidel

 Zdraví 
27. dubna 2019 08:18 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Jak rozlišit zdravé a nezdravé potraviny? Shutterstock
Ačkoliv informací o zdravých a nezdravých potravinách je kolem nás přehršel, přesto stále existují lidé, kteří nejsou schopni se v záplavě informací zorientovat. Přitom je to tak jednoduché. Máme důležité informace.

Existuje několik málo zásad, podle kterých se dá jednoduše určit, co je a co není zdravé. Pokud se jich budete držet, určitě neuděláte chybu. Docela jednoduše by se dalo říct, že zdravé je to, co nebylo předtím nikým zpracovávané, co obsahuje vitaminy, co je čerstvé a není sladké ani příliš slané.

Pozor na reklamu

První a mnohdy nejdůležitější zásadou je nedat na reklamu. Jestliže vám výrobek slibuje nějaké neuvěřitelné výsledky pro vaše zdraví, patrně vůbec zdravý nebude. Reklama se snažila přesvědčit spotřebitele o nutnosti nákupu margarínů, nízkotučných jogurtů, mléčných výrobků s bakteriemi vhodnými pro vaše střeva. V lepším případě jsou výrobky jen předražené, v některých případech i zdraví škodlivé.

Pozor na průmyslově zpracované potraviny

Vyhýbat byste se měli všem potravinám, které nesou punc průmyslového zpracování. A to hlavně tehdy, když obsahují vysoký podíl průmyslově čištěných produktů. Jde hlavně o bílou mouku, škroby a další produkty, které třeba i vycházejí z přírodních surovin, ale jsou změněny k nepoznání. Ještě škodlivější jsou přídavky do jídla, které jsou ryze chemického původu. Jde o různá éčka, konzervanty, barviva. Mnoho lidí si neuvědomuje, že sice nevadí, pokud si takový produkt dáte jednou za měsíc, ale určitě vadí, jestliže se budete něčím podobným cpát každý den.

Pozor na sladké

Sladké potraviny nejsou pro člověka přirozené. S rozvojem cukrovarnictví se stal cukr levnou potravinou. Začal se přidávat do mnoha jídel, velmi se zvýšila produkce sladkého pečiva, kde se kombinuje bílá mouka s cukrem. Špatné jsou i výrobky slazené umělými sladidly. Tělo se s nimi neumí vypořádat, vzniká z nich další chuť na sladké a konzumace takových potravin může být riziková i z dalších důvodů.

Pozor na ovocné šťávy

Dát si skleničku džusu může být velmi příjemné. Zkuste se ale zamyslet, z kolika jablek je čtvrtlitr šťávy, který jste právě vypili. A teď si představte, že jste jablka zbavili toho, co je na nich důležité, totiž vlákniny a mnoha vitaminů ve slupkách. Džus je skoro čirá energie. Sladká bomba s příjemnou chutí, ale jeho dostupnost z něho dělá vedle sladkostí obrovského ničitele našich postav. Vždycky je lepší si sníst jedno jablko či jeden pomeranč než vypít skleničku džusu.

Pozor na sóju

Sója byla považována za superpotravinu, ale má také mnoho škodlivých účinků. Sójové maso vede k obezitě. Sója obsahuje mnoho rostlinných hormonů, které mohou ovlivnit některé funkce našeho těla. Odborníci proto doporučují jíst sóju spíš ve formě tofu a tempehu. Více o tempehu se dozvíte v článku zde.

Pozor na jednostrannost

Velkým nebezpečím je také strava orientovaná na jednu důležitou potravinu. Ať půjde o sóju či cokoliv jiného. Extrémní konzumace prakticky čehokoliv je nebezpečím. A tak jako můžete umřít, když vypijete příliš mnoho vody, stejně si můžete přivodit otravu zeleninovou šťávou či snahou se živit jen džusy. Takové extrémy nejsou přirozené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu