Čaga: Houba, která vypadá jako nádor a pomáhá jej také léčit

Tuto houbu lze najít vysoko na kmenech stromů, kde parazituje
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
25. dubna 2019 08:37 / Depositphotos
  39   3
Její vzhled není nic proti tomu, co všechno dokáže s naším zdravím. Pokud jste ještě neslyšeli o zázračné houbě jménem čaga, je nejvyšší čas. Podle posledních výzkumů totiž tato houba umí zastavit i rakovinotvorné bujení.

Čaga má také své české jméno - ryšavec šikmý. Jde vlastně o dřevokaznou houbu, která se nejraději usídluje na břízách. Svým vzhledem tak trochu připomíná nádor, který doslova odebírá stromu veškeré živiny a sílu. Možná právě proto je čaga tak silná proti celé řadě neduhů.

Nejkvalitnější je sibiřská

Čaga má svůj původ na Sibiři, kde jí prospívá nejenom čistý vzduch, ale také i extrémní mrazy a chlad, což z ní dělá velmi silný antioxidant. Proto je nejkvalitnější čaga právě z této oblasti. Tamní obyvatelé ji už po dlouhá staletí považují za houbu nesmrtelnosti. Podle některých výzkumů totiž obsahuje mnohem větší koncentraci léčivých látek, než najdeme v jiných houbách či bylinách.

Zklamání pro pěstitele

Pokud přemýšlíte o tom, že byste si tuto houbu pěstovali stejně jako třeba hlívu ústřičnou, tak vás asi zklameme. Tato houba se pěstovat nedá. Jde o čistě přírodní produkt, který se vyskytuje jen velmi zřídka. A tím, že roste hodně vysoko na stromě, není až tak běžně dostupná. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek.

Všetranný lék

Čaga má mnohostranné léčivé schopnosti. V první řadě posiluje imunitu tím, že pomáhá odstranit toxiny z těla. Ryšavce by měli užívat také lidé, které trápí problémy s trávícím traktem. Zklidňuje žaludek, dvanácterník a střeva, pomáhá při potížích se slinivkou, při zánětech žaludku, vředech i u ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby. Látky obsažené v houbě prý také zpomalují proces stárnutí. Udržuje zdravou barvu pleti a mladistvý vzhled. Výzkumy rovněž prokázaly podpůrné účinky čagy při léčbě nádorových onemocnění, posiluje léčebné účinky ostatních léků a sama zastavuje rakovinné bujení. Proti rakovině se lze účinně bránit i pomocí celé řady koření. Více na toto téma jsme psali zde

Čaj i pilulky

Čagu můžete konzumovat několika způsoby. Buď jako čaj, který je však třeba pít dlouhodobě, a nebo ve formě tabletek či prášku. Pokud budete vybírat doplněk stravy, zaměřte se na to, zda obsahuje pouze čistý extrakt bez přidaných látek. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana neskutečný zážitek

Dům a zahrada

Ořešáky nyní vydávají své poklady na přípravu domácí ořechovky

Bydlení

Zavařovat jde i bez speciálního hrnce. Stačí vám k tomu jen trouba

Zavřít reklamu