Přinesli jste si z výletu klíště? Dodržujte pár pravidel při vytahování

Při kontrole nevynechejte žádné místo
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. května 2019 09:01 / Shutterstock
  9   5
Letošní sezona je už nyní bohatá na výskyt klíšťat v přírodě. A odborníci varují, že bude ještě hůř, protože stávající počasí těmto tvorům doslova přeje. Pokud jste si ze své vycházky také nějakého černého pasažéra přinesli, buďte opatrní při manipulaci s ním.

Pojďte se podívat na to, jak klíště určitě nevytahovat a co s ním naopak po vytažení udělat.

Důkladná prohlídka je základ

První věc, kterou byste měli po příchodu s procházky udělat, je, že důkladně prohlédnete sebe, děti i partnera. Vždy totiž platí, že čím kratší dobu bude klíště přisáté, tím menší riziko přenosu jakékoliv infekce hrozí. Proto byste důkladnou prohlídku měli absolvovat ideálně ihned po návratu z přírody. A hledejte skutečně všude, ve vlasech i v podpaží.

Co s klíštětem nedělat

Pokud na nějakého roztoče narazíte, měli byste se jej pokusit vytáhnout. V žádném případě se jej nesnažte pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány, čímž se zvyšuje možnost nákazy. Ze stejného důvodu přisáté klíště rukou ani pinzetou nerozmačkávejte.

Osvědčené techniky: pinzeta a vatová tyčinka

Zřejmě nejběžnějším způsobem, jak klíště odstranit, je použití pinzety nebo vatové tyčinky. Než se do akce pustíte umyjte si důkladně ruce, a pokud na nich máte nějaké čerstvé ranky, nasaďte si gumové rukavice. 

Poté klíště potřete gelem k rychlému znehybnění a usmrcení, vezměte si navlhčenou vatovou tyčinku nebo pinzetu a začněte klíšťě vyviklávat ze strany na stranu. Jakmile se vám podaří tvora vytáhnout, místo vydezinfikujte a sledujte, jestli nedojde k jeho zarudnutí.

Zkuste jej otestovat

Samotné klíště poté spláchněte do záchodové mísy, případně jej můžete s pomocí domácího testu, který lze zakoupit v lékárně, otestovat, zda nebylo infikováno boreliemi. Další způsoby, jak správně klíště zlikvidovat, naleznete také v našem článku zde

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě

Dům a zahrada

Hledáte pohovku i postel v jednom? Řiďte se těmito radami

Bydlení

Nedostatek přirozeného světla má vliv na zdraví. Citlivé jsou na to hlavně děti

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu