Přinesli jste si z výletu klíště? Dodržujte pár pravidel při vytahování

Při kontrole nevynechejte žádné místo
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. května 2019 09:01 / Shutterstock
  9   5
Letošní sezona je už nyní bohatá na výskyt klíšťat v přírodě. A odborníci varují, že bude ještě hůř, protože stávající počasí těmto tvorům doslova přeje. Pokud jste si ze své vycházky také nějakého černého pasažéra přinesli, buďte opatrní při manipulaci s ním.

Pojďte se podívat na to, jak klíště určitě nevytahovat a co s ním naopak po vytažení udělat.

Důkladná prohlídka je základ

První věc, kterou byste měli po příchodu s procházky udělat, je, že důkladně prohlédnete sebe, děti i partnera. Vždy totiž platí, že čím kratší dobu bude klíště přisáté, tím menší riziko přenosu jakékoliv infekce hrozí. Proto byste důkladnou prohlídku měli absolvovat ideálně ihned po návratu z přírody. A hledejte skutečně všude, ve vlasech i v podpaží.

Co s klíštětem nedělat

Pokud na nějakého roztoče narazíte, měli byste se jej pokusit vytáhnout. V žádném případě se jej nesnažte pomazat a udusit běžnými mastmi nebo oleji. Klíště se přidusí a může vyzvrátit obsah střev do rány, čímž se zvyšuje možnost nákazy. Ze stejného důvodu přisáté klíště rukou ani pinzetou nerozmačkávejte.

Osvědčené techniky: pinzeta a vatová tyčinka

Zřejmě nejběžnějším způsobem, jak klíště odstranit, je použití pinzety nebo vatové tyčinky. Než se do akce pustíte umyjte si důkladně ruce, a pokud na nich máte nějaké čerstvé ranky, nasaďte si gumové rukavice. 

Poté klíště potřete gelem k rychlému znehybnění a usmrcení, vezměte si navlhčenou vatovou tyčinku nebo pinzetu a začněte klíšťě vyviklávat ze strany na stranu. Jakmile se vám podaří tvora vytáhnout, místo vydezinfikujte a sledujte, jestli nedojde k jeho zarudnutí.

Zkuste jej otestovat

Samotné klíště poté spláchněte do záchodové mísy, případně jej můžete s pomocí domácího testu, který lze zakoupit v lékárně, otestovat, zda nebylo infikováno boreliemi. Další způsoby, jak správně klíště zlikvidovat, naleznete také v našem článku zde

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Pokud chcete, aby se plodinám ve skleníku dařilo i příští rok, musíte je dobře zazimovat

Bydlení

Oleandr potřebuje přes zimu speciální místo i péči

Zavřít reklamu