Obáváte se podzimní deprese? Dá se proti ní bojovat

 Ostatní 
03. září 2019 10:39 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pošmourné podzimní počasí může ovlivnit vaši náladu Depositphotos
Už brzy zaklepe na dveře podzim a s jeho příchodem se bude řada lidí potýkat s takzvanou podzimní depresí. Krátké dny a pochmurné počasí totiž u řady citlivých jedinců vyvolává špatnou náladu. Dobrou zprávou je, že se proti tomu dá bojovat.

Na podzim se rychleji stmívá a načerpané letní energie ze slunce pomalu ubývá. Na náladě nepřidá ani čas, který přes den lidé často tráví zavřeni v budovách, ať už v kancelářích, halách, obchodech, školách nebo doma. I během dne si pak mnozí musejí na práci svítit umělým osvětlením, které může narušovat přirozený biorytmus těla a tím deprese a stres ještě prohlubovat. Existuje ale pár věcí, díky kterým se lze podzimním depresím vyhnout.

Pohyb a jídlo

Při sportu se v těle vyplavují „hormony štěstí“, které zahánějí špatnou náladu a tělo se uvolňuje od stresu. A nemusíte být zrovna vrcholoví sportovci. Zkusit můžete i klidnější cvičení, jako je jóga, pilates nebo bosu – jejich výhodou je nejen samotný pohyb, ale také vyčištění mysli i potřebné uvolnění, na které se fyzicky náročnější sporty tolik nezaměřují.

Kromě pohybu nezapomínejte dopřát tělu ani potřebné vitaminy a energii. S podrážděním i depresemi pomohou vitaminy skupiny B. Na únavu pak zabírá zelený čaj, guarana nebo magnezium. Jezte také hodně ovoce a zeleniny, ideálně sezonní, které tělo dobře stráví a využije.

Dopřejte si denní světlo

Umělé osvětlení, kterého je na podzim v budovách více, než je zdrávo, může rozhodit váš přirozený biorytmus a prohlubovat tak únavu, stres nebo depresi, především, pokud jste mu vystaveni celé dny. Na naši psychiku ale stejně negativně působí také nedostatek denního světla, bez kterého lidé snadněji podléhají stresu, jsou podráždění, cítí se více unaveni a hůře se soustředí. Náš mozek za tmy produkuje hormon melatonin, který zvyšuje potřebu spát. Světlo tak má skutečně pozitivní vliv na náladu člověka. Pokud to jde, snažte se trávit co nejvíce času na denním světle a každý den alespoň na chvíli načerpejte důležitou energii ze slunce. Dnes se také běžně na psychické poruchy používá léčba fototerapií. Zaměřte se i na vitamin D, jeho tvorba je přímo podmíněná slunečnému záření.

Dobrý spánek je základ

Nepodléhejte prokrastinaci a plánujte si svoje denní úkoly i aktivity. Pokud budete mít stále co na práci, nebudete mít čas utápět se v podzimní depresi. Stejně důležité je ale veškeré aktivity kompenzovat odpočinkem a nešidit spánek. Usínat i vstávat byste měli pravidelně ve stejnou dobu. Před spaním se vyvarujte přejídání a nadměrného pití – nejen alkoholických, ale i nealkoholických nápojů. Přibližně dvě hodiny před spaním byste neměli jíst, ale ani příliš sportovat.

Stejně tak se nedoporučuje před spaním používat tablety, notebooky nebo telefony, protože vyzařují modré světlo, které blokuje spánkový hormon a hůře se pak usíná. Jestli chcete mít tělo i duši v správné formě, spěte alespoň 7 hodin denně. Vědci prokázali, že mozek akumuluje obrovské množství informací, které ho zpomalují. Spánek pomáhá pročistit si hlavu a zbaví vás mnoha nepotřebných a zatěžujících informací, které mohou vyústit v různé úzkosti.

Obklopte se barvami

Možná se to zdá být maličkost, ale je skutečně prokázáno, že barvy výrazně ovlivňují psychiku člověka. A mimo jiné zlepšují i náladu. Snažte se proto obklopit pestrými tóny, které vám dodají energii. Oblékněte si zářivě barevné oblečení a domů si pořiďte barevné deky, polštáře či jiné doplňky. I taková maličkost vás totiž může od podzimních špatných nálad vyvarovat. O tom, že barvy dokáží pomoci i při léčbě některých nemocí, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa