Smažit můžete i zdravě. Vyrobte si doma přepuštěné máslo

 Recepty 
10. prosince 2019 18:56 / Marie Popelková
  5   0
📷
5 fotografií v galerii
Přepuštěné máslo je chutné a zdravé Pinterest
Přepuštěné máslo neboli ghí je kvalitnější než obyčejné, podpoří vaše zdraví a mohou ho i ti, kteří jsou alergičtí na laktózu. Získává si u lidí čím dál větší oblibu, díky němu jsou totiž smažená jídla mnohem zdravější. V Ajurvédě si přepuštěného másla cení jako elixíru života, mnozí ale tuto pochoutku znají i z dob našich babiček.

Naši předci si přepuštěné máslo připravovali hlavně z praktického důvodu, a to aby zvýšili jeho trvanlivost. Uzavřené a skladované v chladu totiž takové máslo vydrží i několik měsíců bez úhony. Jeho velká výhoda spočívá v tom, že přepuštěním zvýšíte stupeň přepalování z původních 120 - 150 °C na 200 - 250 °C.

Na chleba si ghí nenamažete

Ghí je v podstatě máslo, které prochází speciálním procesem, takzvaným přepouštěním. Zjednodušeně jej necháte pomalu rozpustit při nižší teplotě a tím se máslo vyčistí, protože se zbaví vody a mléčné bílkoviny. Proto jej mohou i ti, kdo mají alergii na laktózu.

Oproti klasickému máslu je to přepuštěné drolivější, proto si jej na chleba jen tak nenamažete. Využijete jej ale všude jinde: při vaření, pečení a smažení. Skvěle chutná třeba v omáčkách, v ragú a pod dušeným hovězím. Kromě toho na něm usmažíte i palačinky a vajíčka.

Účinky na zdraví

Tuky při vaření nesmíte přepálit. Když se spálí, uvolňují škodlivé volné radikály. Klasické máslo se nepřipálí jen při asi 121 až 149 °C, na pánvi ale teploty dosahují 200 °C. Přepuštěním másla posunete teplotu přepálení (takzvaný kouřový bod) na zhruba 250 °C.

V indické medicíně Ájurvédě však ghí využívají i k léčebným účelům. Co všechno umí?

  • podporuje trávení
  • podporuje imunitu
  • obsahuje vitaminy A, B3, E a minerály
  • snižuje hladinu cholesterolu

Domácí příprava ghí

Dejte máslo do hrnce (ideálně s tlustým dnem) a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte k varu a když začne bublat, stáhněte žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhněte, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popcorn. Že je ghí hotové poznáte i tak, že obsah hrnce, který vydává takový bublavý, pukavý zvuk, který doprovází celý proces, přestane být slyšet, nebo je slyšet méně často.

Lžicí odeberte z povrchu pěnu (můžete ji uchovat a použít třeba do kaše) a usazené bílkoviny se zbavíte za chvíli přecezením přes plátýnko. Dejte pozor, aby se máslo nepřepálilo, nemělo by mít hnědavou barvu a příliš oříškovou vůni. Výroba ghí z jednoho másla (250 g) by měla trvat okolo 15 - 20 minut, čím více másla budete čistit, tím více času to zabere.

Nechte zchladnout tak, aby bylo stále teplé, ale ne horké, a přeceďte přes cedník vyložený gázou ve třech vrstvách. Uchovejte v uzavřené nádobě v chladu. O tom, který olej se hodí na teplou a který na studenou kuchyni, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu