Trpíte zimomřivostí? Zjistěte, co vám pomůže
Chodíte doma s teplými ponožkami a během dne se balíte do deky, abyste nezmrzli? Vaše topení možná doma praská ve švech, aby vám bylo konečně teplo. Zimní období vám vůbec nesvědčí a nejraději byste se odstěhovali do teplých krajích. Zimomřivost může být příznakem některých zdravotních potíží, ale většinou jde pouze o nastavenou termoregulaci těla. Zimomřivostí častěji trpí ženy.
Otužujte se
Lidé, kteří mají příliš rádi teplo, většinou o otužování nechtějí nic slyšet. Z krátkodobého hlediska vás studená voda sice nezahřeje, ale váš organismus si časem zvykne na nižší teploty. Díky tomu už vám nebude neustále taková zima. Když vylezete ze studené sprchy, rychleji se zahřejete, pokud hned skočíte pod deku. S otužováním můžete začít pozvolna. Nejprve se sprchujte vlažnou vodou a poté její teplotu snižujte.
Nezanedbávejte pohyb
Pokud neustále sedíte v kanceláři u počítače, nikdy se nezahřejete. Během pohybu se vám rozproudí krev v celém těle a začne vám být teplo. Ideální by bylo, kdybyste běhali a posilovali. Narostou vám svaly, které samy o sobě produkují teplo. Pokud se vám do pravidelného cvičení v zimě nechce, můžete si doma alespoň občas zacvičit. Po chvíli vám bude větší teplo.
Nenoste upnuté oblečení
Nosíte během zimy upnuté oblečení? Možná vám sluší, ale teplo vám v něm rozhodně nebude. Těsné oblečení zabraňuje dostatečnému prokrvování a kvůli tomu vám je větší zima. Měli byste se vyvarovat i oblečení z umělých vláken. Vyzkoušejte termo prádlo.
Doplňte železo
Železo pomáhá rozvádět do těla kyslík, takže vám díky němu bude tepleji. Najdete ho třeba v brokolici, hořké čokoládě, sušeném ovoci, ořechách nebo dýňových semínkách. Pokud k němu doplníte ještě vitamin C, bude to ideální. Ženám během menstruace často chybí železo a cítí velkou zimu, takže pro ně tato rada platí obzvlášť. Dále čtěte: Trápí vás v zimě vysušené a popraskané rty? Začněte o ně správně pečovat.