Alergie útočí i v zimě. Nejnebezpečnější jsou roztoči, plísně a chlad

Alergie na chlad není v zimním období výjimkou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
13. prosince 2019 07:29 / Pixabay
  6   1
Spustí se vám venku rýma, přestože doma v obýváku jste v pohodě? Pak máte alergii na chlad. Alergie totiž řádí i v zimních měsících a mezi ty nejnebezpečnější patří kromě chladu rovněž alergické reakce na roztoče či plísně.

Málokdo by si myslel, že alergickými reakcemi lze trpět i v zimě. Právě fakt, že v tomto období trávíme hodně času uvnitř budov, budujeme si alergie na řadu parazitů, kteří s námi doma bydlí. Výjimkou ovšem není ani alergie na chlad.

Roztoči se drží v peřinách i v gauči

Jednou z nejčastějších příčin alergií zaviněného kýchání, slzení a posmrkování jsou roztoči. Nejčastěji se roztoči drží v textiliích, jako jsou deky, koberce nebo peřiny. Pro alergiky je tedy důležité textilie prát často a na vysoký teplotní stupeň. Dobře pratelné by měly být především lůžkoviny. Postel bychom také neměli hned ráno zastýlat, ale nechat dobře vyvětrat. Stejně tak bychom měli často luxovat a u vysavačů využívat účinné filtry.

Na alergickou reakci pomohou gemmoterapeutika z černého rybízu, lesního bezu hroznatého a ořešáku amerického, radí bylinkářka Jarmila Podhorná. Zátěž alergenu na organismus podle ní snižuje také pelyněk a hřebíček.

Plísně pomohou odhalit pokojové rostliny

Dalším obvyklým spouštěčem jsou plísně, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí. Dobrým příkladem jsou tapety, koupelnové předložky nebo sprchové závěsy. Plíseň se též často uchycuje na hlíně v květináčích pokojových rostlin. Podle toho také snadno poznáte výskyt plísní v domácnosti.

Základním pravidlem je pravidelné větrání nejen koupelny, ale celého bytu. Výměna vzduchu by měla být rychlá, avšak intenzivní. Pokuste se nejlépe vytvořit průvan a otevřít co nejvíce oken. Problém mohou řešit rovněž čističky vzduchu. Pokud u vás plísňová alergie přesto vypukla, můžete si vypomoci opět přírodní cestou. „Z bylinné říše můžeme využít tinktury z penízovky, shiitake, grepu, česneku či lichořeřišnice. Z gemmoterapie pak pomáhá černý rybíz, olše či ořešák americký,“ říká Podhorná.

Když je na vině chlad

Alergická reakce se může projevit také při kontaktu s chladem. Výsledkem je rýma, zarudlá pokožka, popraskaná kůže, kopřivka a svědění, či dokonce může dojít i k ohrožujícím symptomům jako opuchnutí jazyka nebo problémy s dýcháním.

K prostředkům, které nám mohou pomoci předejít podráždění pokožky alergického původu, můžeme využít hned několik bylinných tinktur. Především pak houbičku penízovku a houbu shiitake, které podporují aktivitu pokožky a zároveň řeší příčiny, jež mohou podráždění způsobovat, což jsou streptokoky, stafylokoky a další bakterie. Ke zklidnění pokožky můžeme použít třezalkový nebo grepový olej na potírání, jak upozorňuje bylinkářka Podhorná. Dále čtěte: Trpíte zimomřivostí? Zjistěte, co vám pomůže.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Pokud chcete, aby byl trávník po zimě jako nový, máme pro vás návod, jak toho dosáhnout

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu