Trpíte častými bolestmi hlavy? Možná vám v těle schází důležitý prvek
Projevy nedostatku hořčíku se ale mohou shodovat i s projevy jiných onemocnění. Pokud tedy dlouho trvá určitý zdravotní problém nebo potíže, je lepší navštívit lékaře.
Nejčastější projevy nedostatku hořčíku
- rychlá únava, časté bolesti hlavynespavost
- větší náchylnost k depresím
- bušení srdce
- třes víček
- svalové křeče
- padání vlasů, lámavé nehty
Nedostatek hořčíku je téměř pravidelně pozorován u řady velmi rozšířených chorob, včetně civilizačních. Patří mezi ně třeba vysoký krevní tlak, cukrovka či cirhóza jater.
Proč je hořčík tak důležitý?
Je nepostradatelný téměř pro všechny procesy, které v lidském těle probíhají. Tím nejdůležitějším je tvorba energie. V buňkách je po draslíku nejzastoupenějším minerálem. Udržuje buňky zdravé a zpomaluje jejich stárnutí a odumírání.
Hořčík pomáhá při stresu i bolesti hlavy
Řada studií prokázala, že pokud je lidské tělo ve stresu, spotřebovává více hořčíku než v klidovém stavu. Proto je velmi důležité hořčík doplňovat, především v zátěžových situacích.
Hořčík také dokáže podporovat správný tok krve a uvolňovat stažené svaly. Tím významně pomáhá bolestem hlavy předcházet nebo je zmírňovat. Lidé trpící bolestmi hlavy a migrénami často trpí nedostatkem hořčíku.
Hořčík má kladný vliv i na pohybový aparát a srdeční činnost. Podporuje také trávení a udržuje pevné kosti, zdravé zuby a nehty. Podle některých pramenů způsobuje nedostatek hořčíku i problémy v sexuální oblasti, jak jsme psali zde.
V jakých potravinách je hořčíku nejvíce?
Pokud nechcete sáhnout po tabletách a rádi byste vašemu tělu dopřáli hořčík přirozeně, zkuste si dopřát více listové zeleniny v čele se špenátem. Vhodné jsou i mořské řasy, luštěniny, ořechy, dýňová a slunečnicová semena, ovesné vločky, tmavá rýže nebo avokádo.