Střídáte kosmetiku? Tak to byste se měly mít na pozoru
Mezi nejoblíbenější dary zejména pro ženy patří už tradičně kosmetika. Jako dárek pro partnera po ní sáhne téměř 50 procent Čechů. Časté střídání kosmetických přípravků ale obličeji a obzvlášť okolí očí může uškodit. Některé složky mohou vyvolat podráždění, ale i nepříjemné alergické reakce nebo dokonce zánět. O tom, jak kosmetiku správně skladovat, jsme psali zde.
Vsaďte na jistotu
Odborníci se shodují, že zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí. Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí. Nevyzkoušené kosmetické přípravky totiž mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků.
Alergie se objevuje čím dál častěji
Alergie na kosmetiku, především na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se objevují u stále většího počtu lidí. Před prvním použitím nové kosmetiky je dobré pečlivě pročíst složení a nový přípravek vyzkoušet na malé a méně viditelné časti těla. Zkoušení přípravků přímo na obličeji není nejvhodnější. Pokud se objeví jakákoliv neobvyklá reakce, kosmetický přípravek dále nepoužívejte a v případě, že problémy přetrvávají, navštivte lékaře, doporučují samotní lékaři.
Pozor na datum spotřeby
U kosmetiky je třeba dát pozor i na datum spotřeby. Obzvlášť přírodní krémy a přípravky na pleť mají často trvanlivost mnohem kratší než kosmetika obsahující konzervační látky. Prošlé oční stíny, řasenky i krémy mohou být nebezpečné.
I šetrnější kosmetika může vyvolat problém
Přírodní kosmetika je pro pleť šetrnější, mohou se však objevit problémy při přechodu ze syntetického přípravku. Přírodní kosmetické přípravky totiž obsahují "živé" substance – na rozdíl od syntetické kosmetiky vyrobené uměle. Tyto umělé substance se hromadí v kůži a mohou vyvolávat citlivost při dlouhodobém používání takového přípravku nebo právě při přechodu na přírodní kosmetiku. Jedná se o přechodnou fázi, ve které se ustaluje nová rovnováha a stav kůže se může i zhoršit. Pokud problémy trvají déle, je vhodnější zvolit některý z hypoalergenních přípravků. I takové přípravky je ale podle specialistů třeba obzvlášť v případě citlivé kůže používat opatrně a napřed je vyzkoušet.