Při správné péči vám boty vydrží až pětkrát déle

 Ostatní 
16. ledna 2020 14:26 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při správné péči vám vydrží boty dlouhé roky Depositphotos
Pokud nechcete mít boty jen na jednu či dvě sezony a pak si zase kupovat nové, musíte se o svou obuv náležitě starat. Když budete v péči o boty důslední, vydrží vám několik let v perfektním stavu.

Ať už si pořídíte jakékoliv boty, musíte o ně pečovat. Poradíme vám, co pro svou obuv udělat, aby vám dlouho sloužila.

Čištění obuvi

Úplný základ je udržovat boty v čistotě. Některé boty lze sice prát v pračce, ale těch je opravdu málo. Co tedy s obuví, která by se v pračce zničila, ale už zdaleka nevypadá jako nová? Stačí si pořídit vhodné přípravky, které obuv nepromáčí a šetrně odstraní většinu nečistot. Čisticí pěny v kombinaci se správnými kartáčky vyčistí téměř každý druh obuvi.

Nezapomeňte, že jiné přípravky jsou vhodné na kožené boty, jiné na syntetiku a jiné třeba na plátěné tenisky.

Ošetření obuvi

Po řádném vyčištění obuvi by měla následovat správná péče. Máte-li obuv koženou, musíte se o ni starat mnohem lépe než o botu z umělého materiálu tzv. EKO kůže neboli syntetiky a nebo textilu. Kožené boty jsou totiž z přírodního materiálu (usně), který potřebuje pravidelně vyživovat, kůže pak nepopraská a zůstane měkká. S popraskanou kůží už později těžko něco provedete, ale budete-li tomu předcházet řádnou péčí, boty vám vydrží i 5x déle.

Krémy jsou všeobecně považovány za nejlepší prevenci před popraskáním přírodních materiálů. Obuv ošetřená krémem nebo balzámem přirozeně odpuzuje vodu, proto vám nepoteče do bot. Většina z krémů a balzámů také omezuje tvorbu tzv. map od soli, což oceníte hlavně v zimě.

Krémy a balzámy (mastné přípravky obecně) však nejsou vhodné pro vlasové materiály typu velur, nubuk, semiš. Obuv z broušené kůže, nubuku, veluru (semiše) ošetřujte speciálními přípravky - renovátory. Tyto materiály jsou choulostivější a hůře odolávají vodě, proto je dobré ošetřovat je také vhodnou impregnací. Výjimku mohou tvořit broušené usně s hydrofobní úpravou. Tyto materiály není možné ošetřovat výrobky, které obsahují vodu. Pokud je ovšem obuv starší a je již obnošená - zvláště pak turistické boty, lze doporučit k doplnění zvláčňujících látek např. bezbarvý balzám, krém nebo olej.

Ochrana obuvi

Jelikož je obuv, ve které chodíte denně, hodně namáhaná, je nutné ji poskytnout i kvalitní ochranu. Počasí se u nás mění ze dne na den a nezáleží, jaké je zrovna roční období. Na to je dobré se připravit a impregnaci mít vždy po ruce. Impregnace vám podstatně prodlouží v deštivém počasí sucho v botách, ale také chrání materiál před špínou a ten přitom zůstává prodyšný. Boty impregnujte vždy z dostatečné vzdálenosti, v tenké vrstvě (raději 2x tenká vrstva než jedna silná) a při pokojové teplotě, při které je také nechte minimálně 20 minut uschnout.

Ale pozor! Pokud máte obuv ze syntetiky, mohou vám po nesprávně zvolené impregnaci vzniknout na obuvi nevzhledné mapy. Vždy se proto ujistěte, že máte přípravek vhodný pro daný materiál.

Obuv je také třeba ošetřovat a chránit i zevnitř. Aby se v obuvi zbytečně netvořily plísně, bakterie a podobně, vždy po použití obuvi z ní vyjměte vložky, nechte je vyvětrat a vyschnout. Do bot vložte filtry, které vám vnitřní část obuvi krásně vysuší, provoní a zbaví bakterií. Filtry se dají přehazovat z bot do bot a vydrží fungovat až jeden rok. Pokud máte botník dobře větraný a v pokojové teplotě, je možné použít dezinfekční sprej, který obuv také zbaví bakterií a plísní.

Nové vložky do bot

Abyste si zvýšili komfort při nošení vašich oblíbených bot, pravidelně si v nich měňte vložky. Opravdu poznáte rozdíl. Vložky do bot si vybírejte podle ročního období, aby vám v zimě bylo hezky teplo a v létě odváděly pot a nejen u pánů zmírňovaly zápach. Dále záleží na vašich preferencích, bíle nebo černé, měkké nebo pevné, froté nebo vlněné.

Můžete si pořídit klasické rovné vložky, které jsou cenově velmi dostupné, ale musejí se častěji měnit, nebo si pořiďte kvalitnější, například tvarované, které jsou pevnější a déle vydrží. Nošení vložek do obuvi je základní hygienický návyk, proto jejich nošení nepodceňujte a při nadměrném opotřebení je ihned vyměňte. Poděkují vám nejen vaše nohy, ale i boty.

Nové tkaničky

Při péči o boty nezapomínejte ani na kvalitní tkaničky. Vycházková obuv bude vypadat krásně, když jí dodáte nové, neopotřebované a třeba i barevné tkaničky, kterých je v nabídce opravdu mnoho. Do turistických bot jsou vhodné trekkingové hydrofobní tkaničky, které vám vydrží i v extrémních podmínkách a nerozhodí je ani voda či sníh.

Do sportovních bot můžete použít tkaničky running laces, které se nerozvazují. Pohrát si můžete i s polobotkami. Dodají jim šmrnc barevné tkaničky. Například modré polobotky krásně ladí se společenskými červenými tkaničkami, hnědým pak bude slušet žlutá nebo oranžová. O tom, jak do boty tkaničku zajímavě navléknout, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Tech

Apple varoval, že miliony uživatelů iPhonů jsou v současné době bez ochrany

Zavřít reklamu