Kožní onemocnění, které vypadá podobně jako akné. Nespleťte si ho

 Zdraví 
20. dubna 2020 09:36 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Periorální dermatitida se může rozvinout do extrému  Thehealthy
Periorální dermatitida je velmi nepříjemné kožní onemocnění. Objevuje se výhradně na obličeji. Začíná tak, že se vám okolo úst a nosu objeví několik narůžovělých pupínků. Postupem času se na obličeji mohou vytvořit i větší zarudlé plochy. Většina lidí má za to, že jde pouze o akné. Zjistěte o tomto onemocnění více.

Periorální dermatitida se může léčit několik týdnů až měsíců. Důležité je, abyste kožní onemocnění zachytili včas. Díky tomu vám léčba nemusí trvat tak dlouho. Někteří ho však nechají dojít až do fáze, kdy se rozšíří po velké části obličeje. Neudělejte takovou chybu.

Nemoc letušek

Periorální dermatitidě se lidově říká nemoc letušek. Ve chvíli, kdy se lékaři tímto onemocněním začínali zabývat, jím trpěly hlavně letušky. Zavinila to jejich nepravidelná pracovní doba, stres, nadměrné používání kosmetiky a pohyb v uzavřeném prostoru letadla. Periorální dermatitidu měly samozřejmě i ženy, které často nelétaly letadly.

Příčiny onemocnění

Nyní by se toto onemocnění dalo nazvat civilizační chorobou. Lidí s periorální dermatitidou přibývá. Jak již bylo řečeno, příznaků onemocnění může být hned několik. Kromě výše zmíněných bývá častou příčinou citlivost pleti na znečištěné ovzduší, klimatizaci, střídání počasí či užívání hormonální antikoncepce a kortikoidů. U většiny jedinců se lze jen těžko dopátrat, proč jim periorální dermatitida vznikla. Faktem však zůstává, že většinou trápí mladé ženy ve věku okolo třiceti let.

Léčbu přenechte odborníkům

Léčbu nikdy nezahajujte sami. Rozhodně byste se o ní měli poradit s odborníkem. Problém může nastat ve chvíli, kdy vám sám lékař předepíše mast s kortikoidy. Během nanášení této masti na obličej vám opravdu začne kožní onemocnění mizet, ale jakmile ji přestanete užívat, mnohonásobně se zhorší. Naštěstí nyní je už většina odborníků s tímto problémem obeznámena. Na těžší případy periorální dermatitidy lékaři předepisují i antibiotika.

Jak si můžete pomoci sami?

Pokud vám lékař diagnostikuje periorální dermatitidu, vzdejte se veškeré kosmetiky. Základem léčby tohoto onemocnění je okamžitě přestat užívat veškeré krémy, peelingy, čisticí gely a veškerý make-up. Máte povolené na obličej nanášet pouze léčebné masti, které vám předepsal lékař.

Periorální dermatitidu může zhoršit fluor, takže si pořiďte zubní pastu, která ho neobsahuje. Neměli byste se opalovat, protože sluneční paprsky pokožku vysušují. Umývejte si obličej pouze převařenou vodou. Vyhněte se kořeněným jídlům a sladkostem. Veškerá tato strava vám může zabránit v úspěšné léčbě. Dále čtěte: Pěstujte si byliny, které podpoří vaši imunitu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...