Pití šťávy z aloe vera nemusí být vždy tak zdravé, jak se říká. Někomu může i škodit

Užívání produktů z aloe vera má svá rizika
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. dubna 2021 10:51 / Depositphotos
  1   0
Mnozí lidé s oblibou popíjejí šťávu z aloe vera a věří, že tím prospívají svému zdraví. Jenže tak jednoduché to není a často si lidé mohou naopak škodit.

O zdravotních benefitech aloe vera není pochyb, ale jako i v jiných případech i tentokrát platí, že nic není jen černé či bílé. V případě šťávy z aloe vera by lidé neměli podléhat dojmu, že jde o za všech okolností zdravý nápoj, odborníci totiž upozorňují na to, že mnohým lidem může pravidelné užívání produktů z aloe vera způsobit i nemalé zdravotní komplikace. A rozhodně nejde jen o průjem či alergickou vyrážku.

Zdravá, ale zrádná

O aloe vera se říká, že jde v podstatě o zázračnou rostlinu. Je pravdou, že listy tohoto sukulentu obsahují látky, které mají hydratační, detoxikační, hypotenzivní, antioxidativní, hojivé a protizánětlivé účinky, čehož se využívá např. při léčbě mykóz, lupénky, parodontózy, akné atd. Může působit pozitivně i na trávicí trakt. Jenže vždy platí, že je důležité se o užívání různých léčivých rostlin, tedy i aloe vera, raději poradit se svým lékařem. Protože i aloe vera může mít celou řadu negativních účinků.

Alergické reakce

V důsledku nadměrného užívání produktů z aloe vera se u citlivých jedinců mohou objevit nejrůznější alergické reakce v podobě vyrážky či kopřivky. Někoho může začít svědit kůže, ale výjimkou nejsou ani vážnější reakce v podobě dýchacích potíží, pálení na hrudi nebo podráždění hrdla a jícnu.

Křeče, průjem, nadýmání

Je rovněž prokázáno, že v některých případech mohou nastávat křeče, průjem, nadýmání a někdy při přerušení užívání po 7 dnech paradoxně naopak zácpy. Pokud dlouhodobě užíváte vyšší dávky aloe vera, může dojít k poruše elektrolytické rovnováhy v organismu, zánětům ledvin a potížím s trávením. Dojde-li k akutnímu předávkování, nastává také zvýšená diuréza, hematurie a těžký krvácivý průjem. Předávkování šťávou aloe pravé vede k překrvení v pánevní oblasti a hrozí poškození ledvin.

Rizikové skupiny: diabetici i těhotné ženy

Mnozí ĺidé by se měli aloe vera raději širokým obloukem vyhnout. Nebo se přinejmenším poradit s lékařem.

Diabetici i kardiaci

Ohroženou skupinou jsou například diabetici. Aloe vera může stimulovat produkci inzulinu (což vede ke snížení hodnoty glykemie). Pozor by si měli dát i lidé s onemocněním ledvin či srdce, neboť nízkými hladinami draslíku je způsobena svalová únava a tedy abnormální srdeční rytmus.

Pacienti s nemocnými ledvinami či žlučníkem

Šťávu z aloe vera by neměli užívat ani lidé, kteří užívají diuretika, mají potíže se žlučníkem, trpí zánětem slepého střeva či mají střevní potíže. Mohlo by dojít k zánětu jater či jeho zhoršení.

Děti, těhotné a kojící ženy

Děti, těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater by se také raději měli vyhýbat produktům s aloe vera. Stále ještě nebylo prokázáno, že by to pro ně bylo absolutně bez rizika, provádí se výzkumy.

Aloin přítomný ve velké míře ve šťávě z aloe vera stimuluje střevo, což může vyvolat reakci i v děloze, tedy vést ke spontánním kontrakcím a následně k potratu. Dále aloe vera obsahuje fytoestrogeny, které mohou mít rovněž negativní vliv na průběh těhotenství.

Hemoroidy, menstruace, křečové žíly

Užívání aloe vera se nedoporučuje ani osobám trpícím překrvením v oblasti pánve, např. s krvácivými hemoroidy nebo během menstruace. Aloe by mohlo způsobit daleko silnější krvácení. Šťáva z aloe vera by neměla být podávána ani u pacientů s křečovými žílami.

Zánět tlustého střeva, Crohnova nemoc

Šťáva z aloe pravé obsahuje latex, což je alergen spojovaný s mnoha nežádoucími účinky. Přitíží při zánětu tlustého střeva, Crohnově nemoci, divertikulární nemoci trakčníku, ale i při náhlých příhodách břišních nebo vředech. O tom, jak aloe vera pěstovat doma, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu