Masticha má velký význam pro zdraví, ale mnoho lidí o ní neví

Pryskyřice lentišku má široké použití
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
09. září 2021 08:06 / Pixabay
  47   0
Pokud nevíte, co je masticha, pak je následující text právě pro vás. Patrně vás překvapí, jak velký význam pro vaše zdraví může mít.

Ačkoliv se o různých zdravých produktech diskutuje na všech fórech a lidé hledají různé alternativní cesty, jak upevnit své zdraví, masticha zůstává trochu stranou, ačkoliv se o jejích účincích ví už staletí a řada účinků je dnes doložena i vědeckými výzkumy.

Co je masticha

Masticha (výslovnost zní „mastycha“) je pryskyřice řečíku lentišku, keře, který roste na řeckém ostrově Chios. Keř dorůstá zhruba tří metrů a pryskyřice se z něj získává systematickým nařezáváním a sběrem kapek, které se po částečném vyschnutí mění na různě velké krystaly. Masticha se obvykle užívá v surovém stavu. Kapky se dají žvýkat a mají velmi specifickou a nezaměnitelnou chuť. Přírodní masticha má dřevito-ovocnou vůni a ona specifická chuť se někdy popisuje jako nasládlá. Je ale dost pravděpodobné, že žádnou intenzivní sladkost vnímat nebudete. Z pryskyřice se též připravují éterické oleje. Protože se zjistilo, že má pryskyřice i řadu dalších výtečných účinků, připravují se i různé tobolky s pryskyřicí v podobě prášku.

K čemu slouží

Velmi důležitým účinkem mastichy je její antimikrobiální působení. Testovalo se na různých bakteriích. Masticha a zejména éterický olej z ní brzdí růst rakovinných buněk. Vedle působení na tyto buňky však má masticha i vliv preventivní. Působí také antioxidačně a chrání i naše játra a vlastně i celé zažívací ústrojí. Při žvýkání dochází k pozitivnímu vlivu na ústní dutinu. Omezuje se plak, ničí se nežádoucí bakterie, získáte svěží dech, a dokonce i bělejší zuby. Masticha také umí snížit hladinu zlého cholesterolu a hladinu glukózy v krvi. Ochrana srdce i cév je tak přirozeným důsledkem. V poslední době se hodně mluví o účincích mastichy na nemoci žaludku, na možnost zbavení se helicobacteru pylori, stejně jako o účincích při refluxu či úspěších u pacientů s Crohnovou chorobou. Pokud vás zajímají i další přírodní možnosti boje s touto nemocí, podívejte se na článek zde. Nemá cenu zdůrazňovat, že zlepšení funkce zažívacího systému má velký dopad na naši psychiku a na kvalitu života.

Jak užívat

Už bylo naznačeno, že existuje několik způsobů, jak mastichu užívat. Základní spočívá v pořízení surových krystalů optimální velikosti, které se žvýkají. Každému vyhovuje něco jiného, ale na trhu jsou naštěstí různé velikosti. Nečekejte žádné příchutě, ale současně je výsledná žvýkací hmota dlouho příjemná a chutná stále stejně. Bohužel při tomto způsobu použití není jasné, kolik účinných látek dostanete do těla po jaké době. Pro správné využití však počítejte raději s delším žvýkáním. Někteří uživatelé ale nemají problém žvýkat jeden kousek i celý den.

Pro ty, kdo potřebují účinky zacílit na určitou oblast svého těla existuje třeba i speciální zubní pasta nebo ústní voda s mastichovým olejem. Případně najdete i jiné produkty mastichové kosmetiky. Pro užití, které má dopad na zdravé zažívání, na snížení cholesterolu či na imunitu a řešení problému s refluxem pak vyhledávejte potravinové doplňky s mastichou, tedy různé mastichové kapsle. Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že jim masticha pomohla už po několika dnech, spíše platí, že největšího efektu dosáhnete pravidelným užíváním v řádu měsíců.

Zdroj: WikipediaPuravia, Thieme.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Možná nejsou zvířecí vzory vaše parketa. Nicméně v oblasti dekoru se klube nový trend

Zavřít reklamu