Nová pilulka k léčbě poporodní deprese poskytuje úlevu více než polovině maminek

 Děti 
14. října 2021 10:31 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Úzkostné stavy jsou po porodu běžným jevem, nad kterým nelze mávnout rukou Pexels
Kdo ji nezažil, neví, o čem je řeč. Objeví se znenadání v rozmezí několika dní až měsíců po porodu, ale může jí trpět i žena v průběhu těhotenství. Běžně se léčí antidepresivy, ale brzy bude možná dostupná i pilulka, která depresi zažene do čtrnácti dnů. Lék se jmenuje zuranolone a právě jej vyvíjejí američtí vědci.

Poporodní depresí trpí hlavně ženy, ale výjimečně mohou touto nepříjemnou psychickou poruchou trpět i muži. Vyznačuje se především depresivními stavy, únavou, nechutenstvím a problémy se spánkem. Léčí se antidepresivy a doplňkovými terapiemi. Někdy však léčba nemusí být slučitelná s kojením.

Zuranolone má potenciál stát se novou léčbou pacientek s poporodní depresí. Lék sice ještě není schválen FDA (Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv), ale byl vysoce účinný v obsáhlé vědecké studii.

Důvody poporodní deprese

Hlavními příznaky jsou nekonečné depresivní stavy, neustálá únava, nechuť k jídlu a nespavost. Pokud nejsou tyto symptomy léčeny, mohou ženy trápit i několik měsíců. Příčiny nejsou zatím přesně známy, ale nejčastěji jsou tyto stavy způsobeny poporodní změnou hormonů v těle, nedostatkem spánku, osobní či rodinnou anamnézou, ale i nedostatečnou podporou blízkého okolí. Mohou ji ale spustit i okolní vlivy jako například stresující události, problémy se spuštěním laktace, konflikt či psychické nebo fyzické týrání.

Nebojte se o tom mluvit

Cítíte-li se po porodu dlouhodobě nekomfortně, a tím není myšlena pouhá únava, kterou kvůli častému vstávání pociťuje většina novopečených maminek, svěřte se svému lékaři. Nabídne vám několik způsobů léčby, mezi které zatím patří psychoterapie, speciální masáže, nebo i změna životního režimu a zařazení lehké fyzické aktivity. Pokud nic z toho nepomůže, nasadí vám antidepresiva, případně kombinaci léků a psychoterapie. Hlavně myslete na to, že v tom nejste sama. Poporodní deprese je běžný jev, který se vyskytuje u 15 % žen.

Naděje jménem zuranolone

Už brzy však bude možné zařadit další lék, který dle americké studie na poporodní depresi velmi dobře funguje. Do studie se zapojilo 151 nových matek, kterým byla diagnostikována těžká poporodní deprese. Všechny byly šest měsíců po porodu nebo méně. Každou noc dostaly všechny zúčastněné matky buď 30 miligramů zoranolonu nebo placebo. Stav těch, kterým byl podáván lék, se velmi rychle zlepšil, a to už po třech dnech. Po dvou týdnech již necelých 50 % maminek pociťovalo výrazné zlepšení a jejich poporodní deprese byla i dle lékařů na ústupu. Do 45. dne bylo 53 % žen vyléčených. Pokud bude lék schválen, nabídne maminkám rychlou úlevu od depresivních stavů, a zlepší tak kvalitu jejich mateřství i psychické pohody obecně. Také jsme psali: Těhotenství v pozdějším věku je čím dál tím běžnější. Má svá úskalí, ale také celou řadu výhod.

Zdroj: people.com, jamanetwork.com, en.wikipedia.org.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet