Zapomeňte na vatové tyčinky či ušní svíčky a naučte se používat japonské mimikaki. Je to bezpečné, snadné a obzvlášť příjemné
O tom, že Japonci žijí úplně odlišný život od většiny západních kultur, není potřeba dlouze debatovat. A jinak tomu není ani u hygienické praxe čištění uší. U nás je běžné používat vatovou tyčinku, žínku nebo ušní svíčku, Japonci mají na péči o ušní hygienu speciální nástroj zvaný mimikaki, jehož použití je velmi pohodlné a účinné.
Původ této pomůcky sahá hluboko do minulosti. Už v dávných dobách byly v Japonsku vyráběny bambusové čističe uší s ostrým zahnutým hrotem, který sloužil k vyškrabávání ušního mazu. V Japonsku je čištění uší součástí kultury, kdy si matka už od útlého dětství pokládá děti do klína a pomocí mimikaki jim čistí uši. Vytváří se tak základní pouto mezi rodičem a dítětem a předávají se základní hygienické návyky této překrásné, ale tolik odlišné kultury. A proč mimikaki? Protože "mimi aka" znamená v japonštině "ušní maz".
Druhy mimikaki
K dispozici je hned několik typů mimikaki, které se liší především v použitém materiálu. Nejběžněji se vyskytuje mimikaki z bambusu, plastu či kovu.
Bambusové mimikaki
Původní mimikaki se v Asii používá už přes tisíc let, ne-li déle. Patří mezi tradiční pomůcky v péči o čistotu uší. Je to v podstatě tyčinka, která je na konci zploštělá a lehce zahnutá. S její pomocí se vyškrabává ušní maz ven, stejným způsobem, jako na zahradě shrabáváte listí. Tento materiál ale příliš dlouho nevydrží, a tak je nutné mimikaki pravidelně vyměňovat. To ovšem není zas takový problém, jelikož se jedná o přírodní materiál, který přírodu nijak nezatěžuje.
Plastová verze
Mimikaki vyrobené z plastu má v podstatě totožný tvar jako jeho původní bambusová verze. Nestojí ovšem tolik peněz a navíc vám mnohem déle vydrží. Nejlevnější varianty ovšem nemusí být dostatečně kvalitně vyrobeny a mohou způsobit bolestivé poškrábání.
Kovový drátek
Mimikaki se neustále vyvíjí od tradičního tvaru drobné naběračky až po nejnovější typy, které jsou vyrobeny z kovových drátků, které mají tvar hrabiček nebo jen zahnutého drátu. Vzhledem k tomu, že je k dispozici více tvarů a každý si může vybrat mimikaki, které vyhovuje přímo tvaru jeho ucha, bývá toto čištění také velmi příjemné až relaxační. Varianta z kovového drátu je také mnohem bezpečnější než ta plastová, jelikož všechny hrany drátu jsou hladké a zaoblené.
Jak správně čistit
Čištění uší je velice choulostivý proces a mělo by být vždy prováděno s maximální opatrností. To platí hlavně v případě, že se rozhodnete používat tradiční bambusovou verzi nebo plastovou. Při čištění není třeba vyvíjet sebemenší tlak a hlavně je potřeba dávat pozor, abyste nezajeli příliš hluboko do ucha. Jednou z největších výhod mimikaki oproti vatovým tamponkům je to, že nezatlačujete ušní maz hluboko do ucha, ale vyškrabáváte ho ven. Dále čtěte: Špatná ušní hygiena může vést až ke ztrátě sluchu. Na vatové tyčinky zapomeňte.
Zdroj: en.japantravel.com, japantimes.co.jp.