Ucpaný nos dokáže malé děti pořádně potrápit. Ulevit jim lze i přírodní cestou

 Děti 
09. listopadu 2020 10:30 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rýma se nevyhýbá ani nejmenším Depositphotos
Rýma spojená s ucpaným nosem se nevyhýbá ani batolatům, nejvíce pocítí potíže v noci nebo při kojení. Malým prckům jde naštěstí pomoci, a to i čistě přírodními metodami.

Během podzimu není žádný problém chytit rýmu jako trám. Dospělý člověk se může vysmrkat, ale jak pomoci malým dětem, které ještě smrkat nedokáží? Nemusíte hned jejich tělíčko zatěžovat chemickými přípravky, zkuste jim nejprve od ucpaného nosu ulevit jinak.

Ucpaný nos je nepříjemná záležitost, malá batolata kvůli tomu často odmítají mateřské mléko, protože sání jim činí potíže. Nemusíte hned utíkat k lékaři, běžnou rýmu zvládnete i sami. V prvé řadě ale zjistěte, zda jde o bakteriální, nebo virovou infekci. To vám prozradí samotné hleny. Pokud jsou průhledné, jde o virózu a vy se nemusíte zbytečně znepokojovat. V průběhu nemoci se ještě hleny zahustí a mírně zežloutnou nebo zezelenají, pak se ale opět změní v čirou tekutinu. Pomoc pediatra vyhledejte ve chvíli, kdy má vaše ratolest teplotu a husté, žluté hleny.

Solný roztok uleví

Pokud jste se rozhodli rýmu zdolat sami doma, aplikujte svému potomkovi solný roztok. Zní to jednoduše, ale jde skutečně o nejefektivnější řešení. K dostání je solný roztok v kapkách nebo ve spreji. Vybírejte takový přípravek, který neobsahuje zbytečná léčiva navíc. Když budete aplikovat solný roztok pravidelně podle návodu, brzy se vám podaří hleny rozředit, takže půjdou lépe odstranit a vašemu děťátku se uleví. Obvykle se dávají dvě kapky do každé nosní dírky. 

Odsávačka hlenů

Po ruce byste měli mít také odsávačku hlenů. Jakmile totiž solný roztok hlen v nose naředí, díky odsávačce dostanete vše ven. Odsávaček je mnoho typů a každé mamince vyhovuje jiný. Například modely s pumpičkou fungují tak, že před vsunutím měkké trubičky do nosu pumpičku zmáčknete, abyste vytlačili přebytečný vzduch, pak zasunete do nosu a pomocí tlaku vzduchu se hleny vymrští. Existují také odsávačky, kterými hleny vysajete i pomocí vlastního dechu nebo ty, které se přímo napojí na vysavač. Poslední metoda možná zní drasticky, ale ve skutečnosti to tak není a obvykle pomocí ní odsajete největší množství hlenů.

Pravidelnost se vyplácí

Nestačí ovšem dítku odsát hleny jen jednou denně. Musíte tak činit opakovaně, a to podle potřeby. Důležité je pak přibližně čtvrt hodiny před spaním nebo před kojením opět nosík uvolnit. Vaše miminko pak bude lépe spát nebo sát mateřské mléko, protože se mu bude volněji dýchat.

Pokud budete odsávačku používat, nezapomeňte na důkladnou hygienu. Vždy vše pečlivě omyjte teplou vodou a vysušte. Totéž platí také pro kapky se solným roztokem. Kapátko po každém použití očistěte a osušte.

Co ještě pomůže

Další metodou, jak uvolnit ucpaný nos, je zvlhčování vzduchu. Miminku uleví i krátký pobyt ve vlhkém prostředí. Vezměte s sebou miminko do sprchy, držte jej v náručí a a chvíli tam s ním pobuďte. Nepouštějte však příliš horkou vodu, ať drobečkovi nezpůsobíte popáleniny. A jakmile je už dítě větší, snažte se ho naučit samostatně smrkat. Jak na to, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...