Blíží se zápis do školy. Tyto věci by měl budoucí prvňáček zvládnout

 Děti 
07. ledna 2021 10:14 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
To, zda je dítě na školu připraveno, si můžete ověřit i doma Pixabay
Už za tři měsíce čeká na budoucí školáky zápis. Co by všechno vaše dítě už mělo umět?

Ať už letošní zápisy proběhnou v normálním režimu nebo stále na dálku, pokud nebude vaše dítě na školu připraveno, může mít později poměrně vážné problémy. Samozřejmě, že jednou z možností je posoudit zralost dítěte v pedagogicko-psychologické poradně, ale celou řadu věcí si můžete prověřit také vy sami doma. Které to jsou?

Pozornost

To, co dítě potřebuje ve škole, je sedět v klidu a udržet pozornost, a to alespoň patnáct minut. To, zda to dítě dokáže, si můžete velice snadno prověřit i doma. Stačí mu přečíst pohádku nebo jej zaměstnat třeba kreslením. A pokud u něj zůstane alespoň patnáct minut, zvládne také naslouchat paní učitelce. 

Motorika 

Pro malého prvňáčka je nejdůležitější naučit se nejenom číst, ale také psát. Proto potřebuje mít skvěle uvolněnou ruku a z prstů zvládnout udělat takzvanou špetku, která je základem pro držení tužky. Důležitá je také jemná motorika, tedy zvládnutí manipulace s drobnými předměty, jako je zapnutí knoflíku nebo zavázání si tkaničky. 

Zrak a sluch

Každý prvňáček by měl rozeznat alespoň základní barvy a tvary, což si také můžete doma snadno prověřit. Stejně tak by měl umět rozeznat obrázky a dílky, které k sobě patří. Proto s dítětem skládejte puzzle a hrajte pexeso. Díky tomu budete také trénovat paměť. Ještě než dítě nastoupí do školy, mělo by umět rozeznat první hlásky ve slově. Stejně tak by se dítě mělo umět dorozumět a nemělo by mít poruchy řeči. V opačném případě se obraťte na logopeda. Proč s jeho návštěvou neotálet, jsme psali zde.

Obratnost

Vaše dítko čeká ve škole i tělocvik. Takže je určitě dobré, aby umělo chytit míč, udrželo rovnováhu a přeskočilo překážku. To jsou opět dovednosti, které můžete dítě snadno doučit doma nebo během venkovních procházek. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu