Teplé spodní prádlo vás zahřeje. Je ale třeba jej zvolit podle toho, co v němu budete dělat
Teplé spodní prádlo vás ochrání před nachlazením. Jakmile začne venku mrznout, je dobré začít s takzvaným vrstvením oblečení. Podle odborníků jsou ideální tak tři až čtyři vrstvy. Obecně platí, že první vrstva odvádí pot, druhá svou prodyšností pomáhá dál odpařovat vlhkost a zároveň hřeje, třetí izoluje teplo a chrání před špatným počasím. Důležité je zvolit správný materiál a zohlednit aktivitu, kterou budete vykonávat.
První a velmi důležitou vrstvu tvoří právě spodní prádlo doplněné delším upnutým tílkem nebo tričkem, které udrží tělo v teple. Zvolené látky těchto vrstev jsou pak rozhodující v tom, jak se budete během dne cítit a zda vám nebude zima.
Savé materiály nejsou ideální
Abyste se vyhnuli zimě venku a pocení se ve vnitřních prostorách, je potřeba vymyslet vhodnou kombinaci prádla a oblečení, které zajistí teplo cestou do práce či do školy v mrazivých zimních ránech. V zimě obecně platí, že je potřeba oblékat se do takových materiálů, které nejsou savé, aby člověku nebyla zima, když se zpotí v metru nebo při dobíhání autobusu.
Dámy by v zimě měly zvolit klasické spodní prádlo ideálně z přírodního materiálu. Tanga nebo krajkové kalhotky z tenké látky moc nezahřejí. Vhodné je tak spíše jednoduché spodní prádlo například z kvalitní 100% bavlny. Využít mohou vlněných či fleecových legín i jako podvlíkačky pod džíny. Populární jsou také zateplené punčochové kalhoty, které zakryjí i bedra.
Pánové pak mohou vyměnit trenky za boxerky, které lépe přiléhají k tělu. Vhodnou alternativou jsou také funkční boxerky, jejichž látka je ošetřena stříbrem a technologií coolmax active, takže jsou zároveň prodyšné a antibakterální. Boxerky jsou zároveň zpravidla delší, čímž udrží v teple větší část stehen. V posledních letech získala na popularitě také trička, spodní prádlo a ponožky z bambusu, které udržují teplo a zároveň odvádějí pot.
Sportování v zimě
Pro zimní sporty, dlouhé procházky či běhání je důležité zvolit vhodné termoprádlo, které bude efektivně zahřívat tělo a odpařovat pot. První vrstva by měla být zvolena obzvlášť důkladně, vybírejte mezi syntetickými a přírodními materiály, designem i účelem. Termoprádlo se může lišit například podle sportu, pro který bylo navrženo. Horolezci upřednostňují lehké a tenké materiály, sezonní lyžaři vybírají univerzálnější materiály, které se ale liší od běžkařské výbavy.
Obzvláště u sportovního prádla se vyplatí investovat do kvalitních materiálů. Existují například materiály dodatečně upravené stříbrem, které zabraňují tvorbě bakterií způsobující zápach. Důležité jsou také teplé ponožky z vhodného materiálu, jako je například stále populárnější merino vlna, která zahřeje a odvede vlhkost. O tom, jak doma usušit prádlo, aniž by vám zatuchlo, jsme psali zde.