Za pocitem studených nohou mohou stát i vážné zdravotní problémy
Pocit studených rukou a nohou není na podzim a v zimě nijak zvláštním a překvapivým jevem. Nicméně při dlouhodobých potížích byste měli být obezřetní.
Klasická medicína
Z pohledu klasické medicíny vznikají studené nohy a ruce kvůli ochrannému mechanismu těla. Když je v okolí těla chladno, krevní cévy se stáhnou, aby udržely ve středu těla co nejvíce tepla. Pokud vás trápí studené nohy dlouhodobě, aniž by byla venku zima, může za tím stát podle lékařů porucha prokrvování či štítné žlázy. U mladých žen by za tím mohl být i nízký tlak nebo Raynaudova nemoc, kdy dochází k náhlému zúžení malých tepen, které zásobují prsty krví.
Nerovnováha jin a jang
Východní medicína má na tento problém jiný názor. Podle ní není v rovnováze životní energie Qi se svou jin a jang částí. Při chladu převažuje v těle jin, zatímco jang zajišťující energii, motivaci a životaschopnost je upozaděna. Osoby mající stále studené nohy také velmi často trápí bolesti v kříži a kolenou.
Chce to nohy v teple
Studeným nohám můžete předcházet samozřejmě teplými vlněnými ponožkami a kvalitní obuví v zimních měsících. Ohřát si končetiny můžete také pomocí zahřívacích polštářků, vhodné je podpořit prokrvení končetin pravidelným pohybem.
Masírujte chodidla
Jestli máte sedavé zaměstnání, vložte si pod nohy masážní míček nebo polštářek a přejíždějte po něm chodidly. Stejně tak se doporučuje střídání studené a teplé vody při sprchování, která končetiny prokrví. A vhodné je také upravit stravu.
Zahřejte se zevnitř
Vybírejte si potraviny, které prohřívají. K ním patří ovesné vločky, polévky, pikantní koření jako skořice, chilly, kardamon, zázvor a další jídla, o kterých jsme psali zde. Naopak se vyhýbejte salátům, jogurtům a studeným nápojům, které tělo ještě více ochlazují.