Trápí vás rýma a nachlazení? Zkuste doma inhalovat

 Zdraví 
13. prosince 2018 13:43 / Veronika Prášilová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Inhalace jsou opomíjenou součástí léčby i prevence Shutterstock
Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Tímto vtipem se bavíme pokaždé, když se otravné nachlazení přihlásí o slovo. Nic s tím nedělat je samozřejmě hloupost, protože by se mohla rozvinout některá z nemocí dýchacích cest, v horším případě i chronická.

Když cítíte, že na vás lidově něco leze, je dobré to ihned podchytit a podniknout protiútok. V lékárně vám rádi poradí, ovšem pochopitelně nabídnou i nějaký průmyslově vyráběný prostředek.

Lehčí formy rýmy a nachlazení můžete zkusit zvládnout i sami. Ale co to zkusit po babičkovsku s inhalacemi a napařováním?

Inhaluje se již tisíce let

Je prokázáno, že již ve starém Egyptě používali k uvolnění dýchacích cest eukalyptus a mentol. Díky inhalaci se dostanou účinné látky hluboko do dýchacích cest, pomohou je rozšířit a rozpustit hleny. Podobně jako éterické oleje pomáhají také inhalace bylinkových nebo solných roztoků.

Sůl nad zlato a rýmu

Sůl pomáhá při inhalacích uvolňovat a rozpouštět hleny. Je vhodná při lehčích formách rýmy a nachlazení. Vhodná je mořská sůl pro vysoký obsah minerálních látek nebo přímo minerální voda jako Vincentka nebo Bílinská kyselka.

Jak na domácí inhalaci

Stačí si do širšího hrnce nebo misky připravit horký roztok vody se solí nebo neředěné minerálky. Pozor, voda nesmí vařit, měla by být jen tak teplá, aby se z ní začala uvolňovat pára. Skloňte se nad nádobu, přes hlavu si můžete dát ručník a pomalu, zhluboka dýchejte nosem.

Doporučuje se inhalovat 10 - 15 minut alespoň třikrát denně. Lepší je inhalovat kratší dobu a častěji než jednou a dlouho. Při prevenci stačí inhalovat jednou denně, ideálně večer. Neinhalujte hned po jídle kvůli případné nevolnosti. Máte-li potíže se srdcem, nejprve se poraďte s lékařem.

Éterické olejíčky uleví také

Podobně jako výše popsaný postup se používají vonné esence. Do vody stačí přidat několik kapek zvoleného oleje. Vedle eukalyptového a mentolového jsou vhodné také cypřišový, čajovníkový, skořicový, borovicový nebo přímo namíchanou směs při rýmě a nachlazení.

Všechny zmíněné oleje mají vedle léčebných také relaxační účinky. Navozují příjemnou náladu, která je dalším důležitým faktorem při léčbě. Olejíček si také můžete nakapat (stačí 1 - 3 kapky) na látkový kapesník, promnout a dýchat přímo z něj.

Bylinky nepatří jen do čaje

Bylinky a jejich směsi jsou další možností, jak zkusit zatočit s dýchacími potížemi. Vodné jsou meduňka, tymián, máta, rýmovník, levandule, majoránka, dobromysl, šalvěj, heřmánek. Podle velikosti nádoby převařte 2 - 3 polévkové lžíce zvolených bylinek nebo přímo k tomu určené směsi, a nechejte odvar chvíli odstát, aby nebyl vařící a nepoškodil vám sliznici. Než začnete inhalovat, dejte si bokem šálek směsi, který můžete poté vypít.

Na posílení imunity pak můžete využívat také různé domácí, přírodní zdroje. Například dětem zkuste uvařit skvělý sirup, který můžete připravit podle našeho článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rok plný zvratů v životě popové princezny Britney Spears

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Tech

Na Marsu rover vyfotil lidskou technologii. Jde o materiál, který naše civilizace vyrábí od padesátých let...