Kolik vína můžeme denně vypít pro zdraví?

 Zdraví 
12. prosince 2018 13:32 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Je jedno, zda-li bílé nebo červené, oba druhy jsou zdravé Pixabay
Víno patří mezi osvědčené elixíry mládí. Má značně preventivní účinky v oblasti vzniku kardiovaskulárních chorob, snižuje obsah škodlivého cholesterolu v krvi a působí jako antioxidant. Je zkrátka zdravé.

Nejde však o žádnou převratnou novinku. O pozitivních účincích vína na lidský organismus věděli velmi dobře už staří Řekové i Egypťané. Dávno bylo známo, že víno pomáhá při nachlazení, celkově posiluje imunitu a zahání špatnou náladu. Navíc zlepšuje sexuální život a pomáhá bojovat proti cukrovce.

Denní dávka pro zdraví

Víno může být také prevencí infarktu, chrání cévy a předchází kornatění tepen. Usnadňuje trávení tuků, je tedy vhodné při nejrůznějších dietách a odtučňovacích kúrách. Navíc s vínem budete pomaleji stárnout. A to jak v případě, že budete jíst vinnou révu, anebo z ní pít lahodný nápoj.

Víno také snižuje veškerá rizika pramenící z kouření cigaret. Kuřáci by proto měli ať už čerstvé hrozny či sklenku vína zařadit do svého denního režimu. Běžnému smrtelníkovi pak pro zdraví i jako prevence nemocí bohatě postačí jeden decilitr vína denně. Pokud alkoholu příliš neholdujete, pak můžete kombinovat i s čistou nedoslazovanou hroznovou šťávou.

Léčivé účinky

Výše uvedenými blahodárnými účinky výčet pozitiv rozhodně nekončí. Vnitřní užívání vína pomáhá na mnoho zdravotních komplikací a je i prevencí. Jenže víno je možné používat také zevně. Teď však hovoříme o čistě vymačkané šťávě z hroznů. Ta pomáhá tišit bolest, když utržíte nějakou ránu. Tu zároveň hojí, dezinfikuje a zastavuje krvácení. Šťáva z hroznů révy vinné je úspěšná v léčbě hemoroidů a rovněž snižuje horečku. Sušené hrozny (rozinky) jsou zase skvělým lékem na léčbu zácpy. Ovšem pozor – zde je důležité volit rozinky nedoslazované a nesířené.

Víno všech barev

Mezi lidmi stále koluje nezodpovězená otázka, zda je lepší víno bílé nebo červené. Odpověď je jasná – obě vína jsou stejně blahodárná. Avšak každé má to svoje. Červené bude lepší pro člověka, který potřebuje posílit srdce a cévní systém. Bílé je zase nevhodné pro ty, které trápí bolavý žaludek. Víno jej totiž může překyselit a tím znásobit problémy. Víte, jak jde dohromady víno a sex?

Ideální skladování

Optimální teplota by měla být mezi 9 až 11 °C, podstatné však je, aby byla stabilní a nekolísala. V případě, že by teplota nebyla stálá, mohou se začít ve víně srážet barviva, bílkoviny i vinný kámen. Tím pochopitelně dojde ke znehodnocení. Víno také vyžaduje tmu a nesmíme zapomínat ani na správnou polohu lahví, ta je většinou vodorovná, protože je důležité udržovat korek lahve stále namočený, aby nevysychal a do lahve se nezačal dostávat vzduch.

Připravte si elixír na chřipku a nachlazení

Svaříme jeden litr červeného vína se lžičkou květu černého bezu, lípy a podbělu. Můžeme osladit medem, pak je třeba decilitr nápoje vypít horký a ihned ulehnout. Extrakt způsobuje silné pocení.

Přírodní medicína na zažívací obtíže

Nalijeme 1 litr kvalitního červeného vína na 100 g nakrájeného kořene křenu a 2 minuty vaříme. Necháme 10 minut ustát a scedíme, užívá se polévková lžíce před jídlem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Uplynulo 40 let od smrti Louise de Funèse. Právě on inspiroval režisérku k natočení slavné komedie Tři...

Styl

Coreorgasmus je cvičení s orgasmem, kterého jsou nyní sociální sítě doslova plné

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte