Kolik vína můžeme denně vypít pro zdraví?
Nejde však o žádnou převratnou novinku. O pozitivních účincích vína na lidský organismus věděli velmi dobře už staří Řekové i Egypťané. Dávno bylo známo, že víno pomáhá při nachlazení, celkově posiluje imunitu a zahání špatnou náladu. Navíc zlepšuje sexuální život a pomáhá bojovat proti cukrovce.
Denní dávka pro zdraví
Víno může být také prevencí infarktu, chrání cévy a předchází kornatění tepen. Usnadňuje trávení tuků, je tedy vhodné při nejrůznějších dietách a odtučňovacích kúrách. Navíc s vínem budete pomaleji stárnout. A to jak v případě, že budete jíst vinnou révu, anebo z ní pít lahodný nápoj.
Víno také snižuje veškerá rizika pramenící z kouření cigaret. Kuřáci by proto měli ať už čerstvé hrozny či sklenku vína zařadit do svého denního režimu. Běžnému smrtelníkovi pak pro zdraví i jako prevence nemocí bohatě postačí jeden decilitr vína denně. Pokud alkoholu příliš neholdujete, pak můžete kombinovat i s čistou nedoslazovanou hroznovou šťávou.
Léčivé účinky
Výše uvedenými blahodárnými účinky výčet pozitiv rozhodně nekončí. Vnitřní užívání vína pomáhá na mnoho zdravotních komplikací a je i prevencí. Jenže víno je možné používat také zevně. Teď však hovoříme o čistě vymačkané šťávě z hroznů. Ta pomáhá tišit bolest, když utržíte nějakou ránu. Tu zároveň hojí, dezinfikuje a zastavuje krvácení. Šťáva z hroznů révy vinné je úspěšná v léčbě hemoroidů a rovněž snižuje horečku. Sušené hrozny (rozinky) jsou zase skvělým lékem na léčbu zácpy. Ovšem pozor – zde je důležité volit rozinky nedoslazované a nesířené.
Víno všech barev
Mezi lidmi stále koluje nezodpovězená otázka, zda je lepší víno bílé nebo červené. Odpověď je jasná – obě vína jsou stejně blahodárná. Avšak každé má to svoje. Červené bude lepší pro člověka, který potřebuje posílit srdce a cévní systém. Bílé je zase nevhodné pro ty, které trápí bolavý žaludek. Víno jej totiž může překyselit a tím znásobit problémy. Víte, jak jde dohromady víno a sex?
Ideální skladování
Optimální teplota by měla být mezi 9 až 11 °C, podstatné však je, aby byla stabilní a nekolísala. V případě, že by teplota nebyla stálá, mohou se začít ve víně srážet barviva, bílkoviny i vinný kámen. Tím pochopitelně dojde ke znehodnocení. Víno také vyžaduje tmu a nesmíme zapomínat ani na správnou polohu lahví, ta je většinou vodorovná, protože je důležité udržovat korek lahve stále namočený, aby nevysychal a do lahve se nezačal dostávat vzduch.
Připravte si elixír na chřipku a nachlazení
Svaříme jeden litr červeného vína se lžičkou květu černého bezu, lípy a podbělu. Můžeme osladit medem, pak je třeba decilitr nápoje vypít horký a ihned ulehnout. Extrakt způsobuje silné pocení.
Přírodní medicína na zažívací obtíže
Nalijeme 1 litr kvalitního červeného vína na 100 g nakrájeného kořene křenu a 2 minuty vaříme. Necháme 10 minut ustát a scedíme, užívá se polévková lžíce před jídlem.