Klíště vás může nakazit hned pěti závažnými chorobami. Jak poznat včas jejich příznaky?

 Zdraví 
20. srpna 2019 10:37 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Klíště je malý, ale velmi zákeřný parazit Shutterstock
Oteplilo se a lesy a louky jsou plné lidí a bohužel i klíšťat. Nejčastější onemocnění, která mohou nakažená klíšťata způsobit, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Věděli jste ale, že v některých výjimečných případech nás mohou nakazit i jinými chorobami?

V současnosti hrozí hned pět závažných chorob, které na vás může infikované klíště přenést. A pokud chcete mít jistotu, pak si klíště, které vás napadlo, můžete nechat otestovat na všech pět přenosných nemocí. Nejčastěji si ovšem lidé nechávají zjišťovat přítomnost původců boreliózy, encefalitidy a ehrlichiózy.

Obávaná borelióza

Borelióza způsobená mikroby se projevuje za několik dnů až týdnů po infekci, většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, případně horečkou, únavou nebo zvracením. Zhruba u čtvrtiny nakažených se tato fáze nemusí projevit vůbec, ale rovnou přechází do obtížně léčitelné chronické formy, kdy postiženého trápí klouby a šlachy, napadena je nervová soustava a někdy další orgány. Vakcína pro člověka, na rozdíl od psů a koček, zatím bohužel neexistuje. 

Klíšťová encefalitida

Je virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění přenášené klíštětem, proti kterému existuje vakcína. Inkubační doba onemocnění je asi 7 až 14 dnů, může to být však i měsíc. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze onemocnění, ve kterém mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní.

Druhá fáze onemocnění je doprovázena krutými bolestmi hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. 

Asi jedna čtvrtina nemocných pak bohužel nese trvalé následky. Patří k nim například ochrnutí či částečné ochrnutí horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

Ehrlichióza

Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která napadá bílé krvinky, proniká do nich a snižuje tak jejich obrannou funkci. Projevuje se jako horečnaté onemocnění. Prozatím nejvíce případů tohoto nově rozpoznaného onemocnění bylo diagnostikováno v USA. V ČR, stejně jako v jiných evropských zemích, je toto onemocnění evidováno spíše výjimečně. Klinickými příznaky jsou horečka, bolest hlavy či svalů. Mohou být postiženy vnitřní orgány, nejčastěji plíce, játra a centrální nervová soustava.

Babesióza

Jde o onemocnění ohrožující hlavně osoby se sníženou imunitou a odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok, který napadá červené krvinky. Jde o vzácné onemocnění a často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou. Prvotní znaky jsou únava, nechutenství, bolesti kloubů a svalů, deprese, kašel, nevolnost a zvracení, dušnost.

Bartonelóza

Způsobují jí bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha především z koček a psů. Onemocnění je při včasné diagnóze dobře léčitelné antibiotiky. Bez léčby však nemoc postupuje, u pacientů s oslabenou imunitou dokonce velmi rychle a často končí i smrtí. Projevuje se zduřením uzlin (trvá 1 týden až 2 měsíce), které je doprovázeno horečkou po dobu 4-5 dní. Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě bolesti zad a očí. Může dojít rovněž k zánětu spojivek, samovolným pohybům očí a ke zvětšení jater. 

Důležitá je prevence

Aktivita klíšťat je v současné době zvýšená. Nesnadnější způsob, jak se vyhnout nakažení infikovaným klíštětem, je vyhnout se přisátí klíštěte. Proto je velmi důležitá prevence. Volte vhodné oblečení a používete repelenty. Vyhýbejte se pohybu v hustém nízkém porostu smíšených lesů, což je typický biotop klíštěte. Po návratu domů se důkladně prohlédněte a požádejte jinou osobu, aby vám prohlédla místa, která sami nemůžete zkontrolovat.

Rada na konec

Když už klíště "chytíte" není od věci poznamenat si to do kalendáře i s místem, kde se přisálo. Inkubační doba, zejména u boreliózy může být i několik týdnů, kdy už jste na nějaké klíště dávno zapomněli. Kalendář vám pak může připomenout, že zarudlé místo nemusí být jen štípanec od komára případně, že se o vás možná nepokouší jenom obyčejná letní chřipka. A přesné datum infikování pomůže i vašemu lékaři při stanovení diagnózy. Jak bezpečně zlikvidovat klíště? Největší chyby, kterých se dopouštíme.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu