Pokud nechcete podlehnout zimním epidemiím, dávejte pozor na slinivku a slezinu

 Zdraví 
29. prosince 2019 08:10 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Hýčkat si vnitřní orgány se vyplatí Depositphotos
Se zimou pravidelně přicházejí chřipkové epidemie či nachlazení. Kromě důležitých vitaminů jsou tu ale dva důležíté orgány, které prakticky řídí náš imunitní systém. A proto si na ně musíme dávat pozor.

Pokud tedy nechceme skončit v posteli s horečkou a bolestí svalů a kloubů, měli bychom se postarat, aby slinivka a slezina fungovaly správně.

Slezina se stará o čistou krev, nesnáší přejídání

Slezina je vysoce účinný krevní filtr, podpůrce krvetvorby, ale především také důležitý článek pro vnitřní imunitu. Při správném fungování pomáhá z krve odstraňovat nejen odumřelé či poškozené červené krvinky a krevní destičky, ale také bakterie, které do krevního oběhu proniknou. Tím nám pomáhá vypořádat se s infekcí i usnadňovat léčení. Lidé se špatně fungující nebo dokonce odstraněnou slezinou jsou náchylnější k onemocněním, která také častěji musejí řešit pomocí antibiotik.

Prvními známkami potíží se slezinou může být píchání pod žebry, ovšem i únava, studené ruce a nedostatek energie. Správnému chodu sleziny proto můžeme kromě zdravé životosprávy pomoci zařazením obilovin, jako jsou jáhly nebo pohanka, či tepelně upravenou zeleninou a ovocem do svého jídelníčku.

Důležité je též soustředit se na jídlo, nejíst zbytečně ve stresu a nepřejídat se. Pro správný chod sleziny jsou nápomocny také bylinky. "K bylinkám podporujícím imunitu můžeme zařadit eleuterokok, maralí kořen či gemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu hroznatého a ořešáku královského. Na regeneraci sleziny se dá použít divizna, kozinec, bříza a řepík,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

 

Slinivka ovlivňuje dutiny. Pomáhá jí pití čajů a dostatek spánku

Často opomíjeným orgánem je také slinivka břišní. Právě slinivka má vliv na sliznice a slizniční imunitní systém. Při problémech s nosohltanem, dutinami, dýchacími i močovými cestami tak může být na vině právě ona.

V péči o ni je důležitá prevence v podobě vyřazení nebo alespoň radikálního omezení tučných jídel a tvrdého alkoholu. K onemocnění slinivky jsou náchylnější obézní lidé, proto je doporučována vyvážená strava a dostatek pohybu. I ten by ovšem měl být v určitých mezích. Přílišné fyzické vyčerpání, pokud je navíc doprovázeno nedostatkem spánku, může problémy se slinivkou naopak vyvolat.

Doporučené jsou pro funkci slinivky lehčí a protahovací cviky, jako je jóga. Zlepšit průtok krve do slinivky pomáhá také střídání teplé a studené sprchy. Významně působí i pití čajů a užívání bylin.

„Orgán slinivky je citlivý nejen na druh a kvalitu stravy, ale také na psychické a nervové zátěže. K bylinám, které mohou přispět k její regeneraci a správné činnosti, patří vlaštovičník, třezalka, česnek, houbička penízovka, kopřiva či gemmoterapeutikum z borůvky. Vzhledem k tomu, že přispívá ke správné činnosti sliznic, je třeba všemi možnými a dostupnými prostředky ji podpořit a regenerovat,“ doporučuje bylinkářka. Dále čtěte: Filtrovaná káva pomáhá předcházet cukrovce druhého typu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda