Bobkový list zná každý jako koření. Pomůže ale také při migréně, dně či bolestech kloubů
Léčivé účinky bobkového listu, tedy sušených listů vavřínu vznešeného, jsou známé už po staletí. Ne nadarmo byl tento stálezelený keř zasvěcen i řeckému bohu lékařství Aeskulapovi. Obsahuje celou řadu prospěšných látek - bílkoviny, vlákninu, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, silice, kyselinu listovou i vitaminy, zejména A, B, C a minerální látky, jako jsou draslík, hořčík, fosfor, selen, měď, vápník, zinek či železo.
Koření inspirovalo i básníky
Mnoho koření má léčivé účiny, ale málokteré z nich se může pochlubit tím, že o něm bylo složeno tolik básní, sonetů a písní jako právě o bobkovém listu. Málokteré koření je také tolikrát vyobrazeno na sochách, obrazech nebo rytinách. Bobkovým listům dokonce vděčíme za několik akademických titulů. Například titul Bc. či BcA vznikl zkrácením latinského sousloví bacca laurea coronatus, což v překladu znamená korunovaný vavřínovým věncem. Už staří Řekové a Římani považovali vavřín za posvátnou a čistou rostlinu.
Léčivé účinky
Bobkový list působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně a používá se při nemocech a během rekonvalescence. Jde také o velmi mírné sedativum. Jedna z látek v něm obsažená - eukalyptol uvolňuje dýchací cesty a pomáhá během relaxace. Na různé jedy působí dokonce jako protijed. Seznam léčivých účinků bobkového listu by byl opravdu velký. Zmíníme proto alespoň některé.
- Podporuje trávení a chuť.
- Používá se k vyčištění kloubů a těla od usazenin a solí kyseliny močové, která způsobuje bolestivou dnu.
- Rozpouští kamínky a pomáhá při všech nemocech močového měchýře.
- Je účinným pomocníkem při trombóze jater a rozpouští zatvrdliny sleziny.
- Rozhání otoky.
- Pomáhá i při bolestech v kostech, kříži a při bolestech sedacího nervu.
- Snižuje cukr v krvi u diabetiků.
- Má výborné detoxikační účinky.
- Odplavuje z těla nadbytečnou vodu.
- Mírně ředí krev, předchází tak vzniku krevních sraženin.
- Působí blahodárně i na nervový systém a tiší bolesti hlavy i migrény.
- Výrazně posiluje imunitu.
- Zevně lze používat k inhalacím při kašli, rýmě nebo ušních zánětech.
- Zlepšuje i sluch a tinnitus (nepříjemné zvonění v uších).
Olej z bobkového listu
Olej z bobkových listů vám pomůže při revmatických bolestech. Místa, která vás bolí, olejem jednoduše potřete. Vyrobit ho zvládnete i doma.
Ingredience
- 50 g bobkového listu
- 70% líh
- 1/2 l olivového oleje
Bobkový list dejte do láhve, zalejte nejméně 70% lihem a 24 hodin nechejte louhovat. Poté přidejte 1/2 litru olivového oleje a ve vodní lázni 5-6 hodin zahřívejte, olej se však nesmí vařit. Nakonec přefiltrujte přes jemné plátno.
Čaj na dnu, cukrovku i revma
Asi nejjednodušší je připravit si z bobkového listu čaj, který je výborný na dnu i revmatické bolesti, ale také snižuje cukr v krvi u diabetiků.
Ingredience
- 1 lžička nasekaných vavřínových listů
- 3 dl vody
Nasekané vavřínové listy přelijte vroucí vodou a nechejte asi 15 minut louhovat. Pak přeceďte a popíjejte. Procedura by měla trvat asi tři týdny.
Inhalace k uvolnění hlenů
Pokud vás trápí v souvislosti s rýmou či kašlem hleny, dopřejte si vavřínovou inhalaci. Po ní se hleny uvolní a vám se bude lépe dýchat.
Ingredience
- 4 lžíce listů vavřínu
- 0,5 litru vroucí vody
Bobkový list přelijte vroucí vodou a nechejte 10 minut louhovat. Pak si přes hlavu přehoďte ručník a po dobu 5 minut vdechujte léčivé výpary. Tuto proceduru si dopřávejte 1–2× denně po dobu 3 dnů.
Vavřínová mast
Na bolavá místa můžete aplikovat také vavřínovou mast. I její výroba je docela snadná.
Ingredience
- 150 g kokosového oleje
- 2 lžíce drcených vavřínových listů
- 1 lžičku lihu
Kokosový olej rozpusťte a jakmile začne bublat, přisypejte do něj vavřín. Přibližně tři minuty povařte, odstavte a nechejte 6 hodin odpočívat. Po této době směs opět jemně ohřejte, přeceďte, přimíchejte líh a vše řádně přešlehejte ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Od bolavých kloubů vám pomůže i další koření, a to jalovec, více jsme o tématu psali zde.