Menstruační kalíšek: Geniální pomocník, nebo jen módní výstřelek?

 Zdraví 
06. dubna 2022 07:56 / Patricie Chládková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Menstruační kalíšek je ekologickou alternativou k tradičním hygienickým pomůckám. Depositphotos
Menstruační kalíšek, jakožto ekologičtější alternativa k tradičním menstruačním pomůckám, tady s námi už nějaký ten pátek existuje, nicméně stále kolem jeho používání panují nejasnosti. Pojďme se společně podívat na výhody jeho použití.

Co je to vlastně menstruační kalíšek 

Jedná se o další z mnoha hygienických menstruačních pomůcek. Kalíšek je však velice ekologický a opakovaně použitelný na rozdíl od vložek nebo tamponů. Kalíšek se zavádí přímo do pochvy jako například už zmíněný tampon a pracuje na principu podtlaku. 

Kalíšky se na český trh dostaly v roce 2006 a od té doby urazily dlouhou cestu. V současné době jsou k dostání kalíšky od spousty zavedených výrobců a na výběr máte jak z množství velikostí, materiálů, barevného provedení tak i typu zakončení. 

Výhody používání 

Obrovskou výhodou kalíšku je, že ho lze používat opakovaně a tedy postupem času ušetříte hodně peněz, za nákup jednorázových pomůcek. Počáteční investice se pohybuje okolo 600-800Kč za kalíšek a při správné péči s vámi kalíšek může být i přes 5 let. 

Další nespornou výhodou je to, že kalíšek můžete zavést v předpokládaný termín menstruace a nemusíte tak její příchod kontrolovat a obávat se případného ušpinění. 
Kalíšek je vhodný pro ženy každého věku a můžete ho využívat po celý čas menstruace od silného po slabé krvácení a je vhodný i při sportovních aktivitách. 

Výběr vhodného kalíšku 

Vhodně zvolený kalíšek poznáte tak, že vás netlačí a vlastně vůbec necítíte, že byste ho měla zavedený. Máte-li správnou velikost je tak skvělým společníkem na cestách nebo při sportu. Aktuálně je možné skoro u každé značky natrefit na dvě velikosti kalíšků, nicméně velikosti nejsou univerzální a mohou se tak u každého výrobce lišit. Bude tedy potřeba nejprve pár vyzkoušet než narazíte na ten svůj správný kalíšek. Co ale s nevhodným kalíškem? Pokud kalíšek pečlivě vysterilizujete, pak nic nebrání v tom, abyste ho přeprodala. 

Pohodlné zavedení 

Pokud jste zvyklá používat menstruační tampony, pak pro vás zavedení kalíšku bude jednoduché. Občas se setkáte s doporučením natrénovat si zavedení mimo menstruaci pro pohodlnější a čistější manipulaci. U každého výrobce se můžete setkat s jiným doporučeným postupem zavádění, nicméně samotné zavádění je velice individuální vhodná je například poloha v podřepu. 
Kalíšek před prvním použitím pečlivě sterilizujte vyvařením po dobu alespoň 5 minut avšak někteří výrobci doporučují až 10 minut. 

Kalíšek přehněte na půl, uchopte mezi palec a ukazováček a zaveďte do pochvy. Kalíšek se pak sám správně rozvine a vytvoří tak podtlak pomocí kterého se menstruační krev bude sbírat do kalíšku a nebude protékat. Při zavádění nijak netlačte, mělo by to jít pohodlně a kalíšek by v žádném případě neměl způsobovat nepohodlí. Pokud však kalíšek cítíte a tlačí vás, pak je potřeba porozhlédnout se po menší velikosti. 

Pro snadnější zavedení je možné kalíšek po obvodu lehce navlhčit lubrikačním gelem. Při prvním ostrém provozu můžete mít pochybnosti ohledně správného zavedení, proto pro jistotu klidně použijte slipovou vložku, abyste předešla případnému protečení a ušpinění spodního prádla. Pro kontrolu správného umístění kalíšku doporučuji prstem přejet po obvodu a měla byste cítit, že kalíšek všude přiléhá ke sliznici. Pokud tomu tak není, kalíšek pootočením dostaňte na správné místo. Chcete-li otestovat, že se podtlak vytvořil správně, zkuste jemně zatáhnout za zakončení kalíšku. Pokud se kalíšek ani nehne, pak je zavedený správně. 

Při manipulaci s kalíškem mějte vždy čisté ruce a pokud kalíšek během cyklu někde odložíte, pak ho před opětovným zavedením sterilizujte vyvařením po dobu alespoň 5 minut.

Používání v praxi

Podařilo se vám vybrat si správnou velikost kalíšku, dokázala jsme si ho správně zavést ale jak ho bezproblémově vyjmout? Je potřeba si říct, že kalíšek vydrží zavedený až 8 hodin, nicméně nikdy byste kalíšek neměla nechat naplnit až k dírkám u horního okraje, které slouží právě pro hladké vytvoření podtlaku. Obecně by měl být kalíšek schopný pojmout až 30 ml tekutiny, což z pravidla odpovídá jedné třetině celkového množství menstruační krve za jeden cyklus. Z počátku můžete kalíšek vyprazdňovat co 4 hodiny a postupem času zjistíte, že to ani není nutné. 

Pro vyjmutí kalíšku je nutné odstranit vzniklý podtlak, který se staral o sběr tekutiny. To uděláte tak, že opatrně stlačíte spodní část kalíšku, čímž se kalíšek sám oddálí od poševní stěny a podtlak se odstraní. Nikdy netahejte za zakončení kalíšku. Pokud byste s vyjmutím měla obtíže, nepanikařte a zapojte svaly pánevního dna. Jen zatlačte jako kdybyste chtěla močit. Také můžete zkusit zatlačit na jednu stranu kalíšku a tím by se měl také oddělit od poševní stěny. 

Kalíšek tedy na začátku cyklu zaveďte, pravidelně vylévejte a proplachujte proudem čisté vody a po ukončení cyklu nezapomeňte dát kalíšku péči, kterou si zaslouží. Vysterilizujte ho, vyčistěte pomocí měkkého kartáčku a jemného intimního mýdla a nezapomeňte na vyčištění dírek u horního okraje. To udělejte tak, že kalíšek naplníte vodou, překryjete dlaní a necháte vodu vytéct právě pomocí dírek. Nebo dírky šetrně vyčistěte pomocí špendlíku či jehly. Takto vyčištěný kalíšek pak skladujte v látkovém pytlíčku, který někteří výrobci ke kalíšku přikládají. Pokud nemáte pytlíček, pak kalíšek skladujte na místě s přístupem vzduchu. 

Používání kalíšku vyžaduje trochu praxe, ale postupem času zjistíte, že už nechcete používat nic jiného. 

Zdroj: healthline.com, mooncup.co.uk

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vilma Cibulková oslavila šedesáté narozeniny. Její život byl naplněn vzlety i pády na samé dno:...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu