Kulatá záda jsou fenoménem doby. Naučte se cviky, které vám uleví

 Zdraví 
19. září 2019 08:22 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ani při sedavém zaměstnání nemusejí záda bolet Depositphotos
Sedavý způsob života, práce na počítači, neustálé sledování mobilu – to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. Zdravé narovnání je pak člověku nepříjemné a sklon ke kulacení zad se prohlubuje. 25 procent dospělých Čechů se už podle odhadu fyzioterapeutů ani vědomě narovnat nedokáže.

Shrbeným zádům se dlouhodobě přizpůsobuje geometrie celého těla. Špatná pozice hrudníku, krku a hlavy se odráží ve zkrácených svalech, mění se tvar obratlů i kloubů. Po deseti letech člověk zjistí, že už se narovnat ani neumí, varují odborníci.

Postavení těla se však stále zhoršuje. Dochází k útisku míšních kořenů i menších nervových vláken. Špatné držení páteře také působí na postupné výhřezy meziobratlových plotének a může být důvodem neurologických potíží, které vedou k bolestem krku, hlavy a dalších částí těla. Pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste se naučit svým zádům pravidelně ulevovat. Není to nic složitého a zabere vám to jen pár minut.

Zasuňte bradu

U počítače sedí člověk s vysunutou bradou dopředu, hrbí se nebo choulí do židle, a to vyvolává největší zápřah na bedra a krční páteř. Každý centimetr, o který je hlava předsunuta od svého ideálu, znamená o osm kilogramů větší zátěž na trapézové svaly.

Sedět byste měli zpříma s nohama rozkročenýma na šířku pánve a s chodidly pod koleny nebo lehce před nimi, kolena by vám měla směřovat na ukazováček chodidla. Pokud opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu vzpřímenému sedu, podložte bederní oblast polštářkem nebo svinutým ručníkem.

Napřimte se

Pohybové stereotypy, které si člověk vytváří při celodenním sezení u počítače, se do mozku vrývají hluboko, správný sed a pravidelné pauzy jsou proto velmi důležité. Pokud si pětkrát v týdnu deset hodin na židli budujete špatný pohybový stereotyp, cvičení dvakrát týdně jednu hodinu zažité postavení páteře nespraví. Práci vsedě byste měli pravidelně přerušovat každou hodinu, vstát od počítače a protáhnout se nebo se projít na WC či do kuchyňky, stačí jedna dvě minuty vzpřímeného pohybu.

Seďte na labilní ploše

Dlouhé sezení zatěžuje pouze některé svalové skupiny, zatímco jiné zůstávají nevyužity. V přetěžovaných měkkých strukturách tak dochází k tuhnutí, omezení rozsahu hybnosti a vzniku bolestivého neinfekčního zánětu. Alespoň částečnou úlevu může podle fyzioterapeutů přinést zdravotní židle s výkyvným sedákem. Židli lze nahradit také velkým gymnastickým míčem, ale ne vždy je to v kanceláři reálné. Jednoduchým řešením je opatřit si na tvrdý sedák balanční podložku, která statické sezení proměňuje v dynamické. Pomohou vám také cviky na kancelářské židli, o kterých jsme psali zde.

Kontrolujte se

Shrbení zažité jako špatný pohybový vzorec se dá napravit. Je však nutná dostatečná sebekázeň a každých pár minut sledovat, v jaké poloze se tělo nachází a vědomě se rovnat. S tím může pomoci tzv. fyzioasistent, miniaturní krabička o rozměrech několika milimetrů umístěná mezi lopatkami. Fyzioasistent je technologická novinka, která zaznamenává pohyb pacienta a na špatné držení těla ho upozorní jemným zavibrováním. Zařízení lze propojit s mobilní aplikací, která vše ukládá do paměti. V praxi jsou u pacientů vidět pokroky už po prvních dnech používání. Je ale nutné vytrvat tři až pět týdnů, jinak se opět vše vrátí zpět do dlouhodobě naučeného vzoru postavení páteře.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru