Astmatický záchvat může způsobit i neléčená alergická rýma

 Zdraví 
09. března 2020 13:13 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při silném astmatu nevycházejte z domu bez inhalátoru, může vám zachránit život Depositphotos
Potíž je, že mnoho lidí příznaky alergické rýmy podceňuje a k lékaři se vydají, až když opravdu musí. Nejčastěji jde o případy chronických a opakujících se zánětů vedlejších dutin nosních a při komplikaci nejzávažnější – průduškovém astmatu.

Rozvoj astmatu je v počátečních fázích dán především genetickou výbavou pacienta a vnějším prostředím, jemuž je vystaven. Riziko rozvoje astmatu u pacientů s chronickou rýmou je třikrát až čtyřikrát vyšší než u pacientů bez rýmy. Pokud se alergická rýma objeví jako první onemocnění dítěte, zvyšuje se riziko vzniku astmatu oproti zdravé populaci dokonce až čtyřnásobně. Statistiky pak uvádějí, že alergická rýma časem vymizí pouze u 10 až 23 % dětí.

Co je alergická rýma?

Traduje se, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. To ale neplatí v případě rýmy alergické, která, pokud není léčena, může způsobit vážné zdravotní potíže. Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 % lidí na celém světě. Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec, anebo nesprávně pomocí volně prodejných léků jako například nosních kapek.

Alergickou rýmu můžeme rozdělit podle typů příznaků na celoroční a sezonní, nebo podle délky trvání na chronickou a občasnou. O chronickou rýmu se jedná tehdy, pokud se příznaky objevují déle než jeden měsíc.

Nejčastější projevy alergie

  • Akutní obtíže projevující se jako svědění, kýchání nebo zvýšený výtok z nosu.
  • Celoroční alergici mívají poruchy nosní průchodnosti, tedy ucpaný nos.
  • Až 70 % pacientů má i alergický zánět spojivek, který se nejčastěji projevuje pálením a slzením očí.
  • U některých alergiků se mohou v době alergické reakce objevit i poruchy čichu, bolesti hlavy, únava, ospalost a další celkové příznaky, které jsou mnohdy podobné chřipce.

Vznik alergické rýmy

Projevy alergické rýmy přichází většinou nečekaně. Stačí krátký kontakt s alergenem a během několika minut se rýma spustí. Stejně rychle, jako se příznaky objeví, mohou při odstranění alergenu odeznít. Alergeny se nejčastěji vyskytují ve vdechovaném vzduchu. Jejich nosiči jsou pylová zrna a spory plísní. V tomto případě se jedná o tzv. venkovní alergeny. Mezi vnitřní řadíme roztoče a různé částečky zvířecích či hmyzích těl.

Ačkoliv alergická rýma nepatří mezi závažné nemoci, je rizikovým faktorem pro rozvoj dalších onemocnění, především bronchiálního astmatu. Proto ji v žádném případě nelze podceňovat. Pacienti, kteří jí trpí, mají dnes k dispozici řadu moderních léků. Je však potřeba, aby navštěvovali svého alergologa pravidelně a konzultovali s ním svůj zdravotní stav. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.

Astma: nemoc, o které možná nevíte
 

Máte problémy s dýcháním? Objevují se u vás pocity dušnosti? Nemůžete „popadnout dech“? Pravděpodobně se vás týká diagnóza jménem astma. S tímto onemocněním si mnohdy ani moderní medicína neví úplně rady. Nebezpečné je, že téměř polovina nemocných kvůli svým obtížím nenavštívila lékaře. Možná i právě vy patříte mezi ně.

Co je astma?

Jde o chronické onemocnění dýchacích cest, které se projevuje opakovaným výskytem dráždivého kašle, dušností, dechovou nedostatečností, pískáním na hrudi a pocitem tlaku na prsou. U některých lidí se objevuje pouze suchý kašel.

Těžké zhoršení astmatu se označuje jako astmatický záchvat, při kterém může dojít ke stažení průdušek, nemocný se cítí jako ve svěráku, nemůže „popadnout dech“. Dýchání nemocnému ztěžuje stah svaloviny ve stěně průdušek spolu s otokem sliznice dýchacích cest. Pocit dechové tísně, tj. dušnost, lze přirovnat k dýchání tenkým brčkem nebo k tonutí. Pokud už trpíte astmatem, je důležité nosit s sebou také inhalátor. Astmatický záchvat může navodit třeba náhlá stresová situace, kdy se nemůžete nadechnout. Dech vám inhalátor okamžitě vrátí.

Potíže se často stupňují v noci a brzy ráno. Kašel či dechové potíže se zpravidla objevují po relativně malé námaze. Při poslechu hrudníku jsou často slyšitelné pískoty či vrzoty, ale ani normální poslechový nález na hrudníku astma nevylučuje. Suchý kašel může být jediným příznakem vedoucím však mnohdy až k astmatickému záchvatu, který může být nebezpečný.

Běžte k lékaři včas

U astmatu více než u jiných onemocnění platí, že je vhodné lékaře vyhledat co možná nejdříve. Polovina pacientů, kteří mají astma, o své nemoci neví a nenavštívila lékaře, což je chyba. Ročně v Česku zemře sto lidí v důsledku astmatu. Mnozí z nich by však zřejmě nemuseli zemřít, pokud by jejich nemoc byla včas rozpoznána, byla nasazena a dodržována správná preventivní léčba a oni sami dodržovali předepsaný léčebný režim.

Astma rovná se alergie?

Astma často souvisí s alergií. V současné době rozeznáváme více zevních projevů průduškového astmatu, ale odhaduje se, že téměř 2/3 astmatiků mají onemocnění na základě alergické vlohy, která je dědičná, takže i astma tohoto typu je dědičné. Dědí se však jen vloha pro alergickou reakci. K tomu, aby se tato vrozená reakce projevila, je potřeba, aby se uplatnily i zevní podmínky – podněty. Pokud se neuplatní, onemocnění se nemusí celý život projevit.

Mezi zevní podněty patří setkání s alergeny (pyly, roztoči, zvířata, plísně, některé potraviny a léky) nebo dlouhodobé působení obecně agresivních látek (prašné prostředí, kouř, dým, chemické výpary, cigaretový kouř, infekce), které také mohou být spouštěči astmatického záchvatu.

Žijte normálně

Astma samo o sobě neznamená, že by člověk nemohl vést plnohodnotný život. Cílem léčby je uvedení a udržení klinických projevů pod kontrolou po dlouhá období. Je-li astma pod kontrolou, mohou pacienti zabránit rozvoji většiny záchvatů, vyhnout se nepříjemným příznakům přes den i v noci a udržet plnou tělesnou aktivitu. Je důležité, aby si astmatik uvědomoval, že preventivní léky musí užívat i v době, kdy nemá žádné obtíže. Pokud by to nedělal, mohou se jeho problémy vrátit.

Součástí léčby astmatu je i změna životního stylu. Naprostým základem je nekouřit a vyhýbat se zakouřenému prostředí. Obecně je vhodné vyhýbat se alergenům. Neplatí, že by astmatik nemohl sportovat, záleží na dohodě s lékařem. Dobře léčený astmatik může provozovat jakýkoliv sport. Astmatici jsou mimo jiné i mezi olympijskými vítězi. Jak ještě bojovat s astmatem, čtěte zde

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Lucie Borhyová promluvila o svém tajemném partnerovi, třetím dítěti i o tom, proč nesmí změnit barvu...

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu