Některé esenciální oleje vyvolávají alergické reakce. Na tyto si dejte pozor

 Zdraví 
23. července 2020 08:57 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Některým olejům je lepší se vyhnout Pixabay
Esenciální oleje jsou často považovány za přírodní zázraky, ale ne všechny jsou v pořádku. Některé totiž často způsobují alergické reakce, když přicházejí do styku s vaší kůží.

Proto dermatologové vysvětlují, kterým esenciálním olejům bychom se měli raději vyhnout a proč.

Proč máme alergickou reakci na éterické oleje

Odpověď na tuto otázku zahrnuje nejprve pochopení rozdílů mezi alergickou reakcí a dráždivou reakcí. "Dráždivé reakce se objevují při vyšších koncentracích složek, které dráždí pokožku,“ vysvětluje dermatoložka Melanie Palm. Tento typ může způsobit lokální podráždění kůže, které zmizí, jakmile z ní odstraníte éterický olej, na který reagujete. "Alergická kožní reakce na druhé straně je důsledkem imunitní reakce, a proto vyžaduje opakovanou expozici, tedy proces zvaný senzibilizace.“

Je více pravděpodobné, že se u vás okamžitě objeví dráždivá reakce, na rozdíl od alergické reakce, ke které může dojít několik dní po expozici. Melanie Palm také poznamenává, že alergická kožní reakce není reverzibilní a bude se postupně zhoršovat pokaždé, když aplikujete olej na pokožku.

Jaké jsou příznaky

Mezi nejčastější alergické kožní reakce způsobené éterickými oleji patří kontaktní dermatitida, která se nejčastěji projevuje jako svědivá vyrážka, a kontaktní kopřivka, která po expozici vyvolává pupínky kopřivky. "Pravděpodobnost vzniku alergické kontaktní dermatitidy na esenciální olej můžete minimalizovat dodržováním bezpečnostních pokynů souvisejících s věkem a nepoužíváním vysoce koncentrovaných (ne více než pět procent, ale mnohokrát by to mělo být mnohem méně) nebo neředěných éterických olejů," dodává Melanie Palm s tím, že oleje jsou často lépe přijímány vlhkou pokožkou.

Na které oleje jsou nejčastější reakce

I když můžete mít reakci na téměř jakýkoli olej, mezi nejproblémovější patří Ylang-Ylang, citronová tráva, skořicová kůra, čajovníkový strom, jasmínový absolutní, jetel a santalové dřevo. Ty nejčastěji vyvolávají alergické kontaktní dermatitidy.

Čeho se vyvarovat

"Jakmile jednou dojde k negativní reakci na určitý olej, bude tato reakce už doživotní,“ říká Melanie Palm. "Navíc budoucí expozice étrickému oleji způsobujícímu alergii vyvolá ještě závažnější kožní reakce.“

U lidí, kteří navíc trpí atopickou dermatitidou, ekzémem, sezonními alergiemi a astmatem, je navíc mnohem pravděpodobnější, že se u nich alergická kontaktní dermatitida plně rozvine. Ženy jsou také více náchylnější k nežádoucím reakcím na oleje než muži.

Esenciální oleje jsou sice velmi oblíbené, ne vždy ale jejich užívání skončí dobře. Pokud víte, že jste náchylnější k alergickým reakcím obecně, raději si jejich používání rozmyslete, nebo třeba bezpečnější cestou koupele vyzkoušejte, který olej vaší pokožce nebude vadit. Dále čtěte: Mandlový olej má úžasné účinky. Správné používání vám pomůže získat zdravou pokožku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Producentka Bonda prozradila, jak je to s náhradou za Daniela Craiga

Styl

Markéta (49): Navázala jsem intimní vztah se synem kolegyně a teď se bojím, že to praskne. Mohlo by mě to...

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu