Majoránkový čaj vám pomůže usnout a uleví při nachlazení
Léčivé účinky majoránky znali už ve starém Egyptě a v Římě, k nám ji dovezli křižáci z Jeruzaléma. Dobrým zvykem středověkých matron bylo pěstovat majoránku v květináči na okně. A nebo si ji dát rovnou do postele. Podle pověry dívku, která si dá do postele věneček z majoránky, navštíví bohyně Afrodité a prozradí jí, za koho se vdá. U nás se zase traduje, že která žena ji dostane ve svatební den, bude mít dobré manželství. Ať už je to pravda či ne, léčivé účinky majoránky popřít nelze. A není jich málo.
Na nervy i kojení
Největší léčivá vlastnost majoránky tkví v tišících účincích nerovové soustavy. Proto by ji měli užívat hlavně lidé při rozčilení, stresech, nespavosti, migréně a pocitech slabosti. Popíjet čaj z majoránky by měly také ženy, které trápí silná či bolestivá menstruace, ale také kojící matky, které mají problém s nedostatkem mléka. Jako každé koření i majoránka podporuje trávení, zlepšuje činnost žaludku a střeva a odstraňuje plynatost.
Klidně i do nosu
Trápí vás rýma, ať už alergická nebo z nachlazení? Vložte si na chvíli do nosních dírek tampon namočený v silném odvaru z majoránky, případně jej můžete ihnalovat. Výluh si také můžete dát jako přísadu do koupele.
Majoránkový čaj i při koronaviru
Majoránkový čaj je velice chutný a voňavý, navíc jej můžete připravit také dětem. Vzhledem k tomu, že má majoránka antiseptické, antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky, je vhodné popíjet čaj z ní v případě chřipky, horečky, migrény a bolesti hlavy či dokonce i při bolesti zubů, kloubů a svalů. A rozhodně vám neuškodí ani v případě, že se nakazíte koronavirem.
Příprava čaje
- 1 lžička sušené majoránky
- 1 lžíce medu
- pár kapek citronové šťávy
- ¼ litru vody
Postup
Majoránku vložte do hrnce, zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Pak odstavte z plotny a nechejte zhruba čtvrt hodiny louhovat. Poté sceďte, oslaďte medem, přidejte trošku šťávy z citronu a popíjejte.
Majoránkový olej
Kromě majoránkového čaje si z tohoto koření můžete připravit také olej, který je skvělý při masáži bolestivých míst.
Postup
Nasekejte si najemno 3-4 lžíce čerstvé majoránky a smíchejte se 100 ml kvalitního oleje. Tuto směs nechejte asi čtyři týdny stát na teplém místě. Po této době ji sceďte, přelijte do tmavé a uzavíratelné lahvičky. Olej používejte při masáži bolestivých míst. Majoránku si můžete stejně jako jiné bylinky pěstovat i přes zimu na okenním parapetu. Více na toto téma jsme psali zde.