Co spolehlivě funguje na nemocné hlasivky

Mlčení bývá nejlepší lék
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
04. února 2021 10:33 / Depositphotos
  151   0
Naše hlasivky jsou citlivé na vnější vlivy. Poškodit je může infekce i námaha. Poradíme, jak se s tím vyrovnat.

Naše hlasivky používáme denně. Pravdou je, že některé profese používají hlasivky více. A pak jsou také lidé, kterým stav hlasivek komplikují různé nemoci a chronické obtíže.

Infekce

V oblasti nosohltanu a hrtanu mohou probíhat všelijaké záněty a infekce. Někdy jsou na vině viry, jindy zase bakterie. Někdy je zdroj zánětu v oblasti hrtanu, jindy pro změnu stékají z nosohltanu hleny, které se usazují na hlasivkách a dalších částech krku a způsobují obtíže. Je dobře si vyjasnit původ svých problémů. Při déletrvajících bolestech či chrapotu určitě navštivte lékaře a nechte se vyšetřit. Důkladná optická kontrola vyloučí nepříjemné choroby a s těmi méně vážnými se dá už nějak bojovat. I když i tento boj může být složitější, než se zdá.

Námaha

Typickou příčinou bolestí v oblasti hlasivek je také námaha hlasivek. Bývá spojena s probíhající infekcí, ale sama o sobě působí významné zhoršení stavu. Své vědí učitelé, právníci, faráři a všechny další profese, které jsou závislé na mluvení. Bohužel hlasivky namáhá i šeptání, takže si nepomůžete ani tak. Jistě je ovšem lepší mluvit potichu než křičet. Nejlepší je naprosté ticho. Při akutních obtížích doporučujeme naordinovat týden mlčení a doplnit ostatní procedury. Existuje několik postupů, které vašim hlasivkám v kombinaci s mlčením zaručeně uleví. Můžete je bez obav vyzkoušet.

Zvlhčujte

Co spolehlivě funguje, jsou různé čaje. Je vhodné je pít horké a opatrně usrkávat. Nemá smysl si spálit sliznice, ale pít čaj sice postupně, ale ještě v době, kdy je hodně teplý až horký. Tato terapie funguje téměř s jakýmkoli čajem. Můžete si tak naordinovat čaj černý, zelený i ovocný. Výtečné jsou kombinace s medem, citronem a pak samozřejmě čaje bylinné. Divizna, sléz a jitrocel, podběl či měsíček lékařský. To všechno dohromady vám opravdu pomůže. Obvykle nestačí jeden šálek. Dopřejte si třeba několik šálků během večera a uvidíte, jak se vám uleví. Zvlhčování se vyplatí i v okolním prostředí. Je-li zdrojem potíží infekce v nosohltanu, pak lze jen doporučit výplachy slanou vodou i napařování.

Nechybí něco?

Příčinou všelijakých potíží s hlasivkami může být i chybějící vitamin C nebo dokonce chybějící vápník. Dá se pořídit v rozpustné formě. Jestliže se dostaví potíže, dejte si denně dvě dávky. Vápník působí proti otokům sliznic. Tím se zlepší stav i v oblasti hlasivek. Při opravdu vážném nedostatku vápníku můžete požádat lékaře i o injekční podání. Více o vápníku si přečtěte zde. Léčbu lze podpořit i použitím přírodních antibiotik. Česnek je určitě dobrým příkladem. Používejte také šalvěj. A s vitaminem C nešetřete. Přírodní forma v podobě citrusů a čerstvě vymačkané citrusové šťávy dost pomůže.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Pokud chcete, aby byl trávník po zimě jako nový, máme pro vás návod, jak toho dosáhnout

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu