Experiment s mátovým čajem odhalil zajímavé účinky na naše zdraví

Vědci zkoumali účinky máty na náladu a paměť. Výsledky byli ohromující
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Ostatní 
24. srpna 2017 11:18 / Shutterstock
  0   0
Šálek mátového čaje je nejen skvělý způsob, jak osvěžit tělo během horkých letních dnů. Na naše tělo má mnohem víc pozitivních účinků, než jste možná mysleli.

Příznivé účinky voňavého nápoje ocení třeba ti, kteří chtějí zlepšit svou paměť. Podle vědců může mátový čaj zlepšit jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. Potvrzuje to nový výzkum Britské univerzity Northumbria v Newcastle, který byl nedávno představen na výroční konferenci Britské psychologické společnosti.

Vědci zkoumali účinky bylin a jejich vůně na náladu a paměť. Požádali 180 dobrovolníků, aby popsali svou náladu v dotazníku po konzumaci vybraných teplých nápojů (mátový čaj a heřmánkový čaj). Po dvaceti minutách testovali kognitivní schopnosti. Ukázalo se, že mátový čaj dokázal účastníky výzkumu stimulovat ke zlepšení jejich dlouhodobé a krátkodobé paměti. Opačný účinek měl heřmánkový čaj, po kterém se dobrovolníci uklidnili. Současně však jejich pozornost a duševní výkonnost zpomalila.

Již v minulosti používali léčitelé mátový čaj na léčení bolestí hlavy, nevolností, nadýmání, poruch zažívání, nachlazení, bolesti žaludku či průjmů. Na mátový čaj nedají někteří dopustit jako na spolehlivého pomocníka na zmírnění následků po nadměrném užití alkoholu.

Tým vědců nezůstal pouze u popíjení čaje. Zkoumal, zda vůně bylinek může zlepšit paměť u starších lidí. Experimentu se zúčastnilo 150 dobrovolníků ve věku 65 a více let, kteří byli usazeni v místnosti, kde byl rozmístěn rozmarýn nebo  levandule. Na konci experimentu prošli dobrovolníci paměťovými testy a vědci je požádali, aby popsali svou náladu. Ukázalo se, že ti, kteří seděli v místnosti s rozmarýnem, měli o 15 procent lepší výsledky, než lidé sedící v místnosti s levandulí.  Levandule však dobrovolníky zase dokonale uklidnila, zbavila stresu a napětí.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu