Každá skvrna jde vyprat. Víme, co na kterou platí!

 Ostatní 
24. srpna 2017 09:51 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zašpiněné oblečení nemusí končit vždy v koši. Tyto jednoduché rady vám napoví, jak se jednotlivých skvrn nadobro zbavit. Shutterstock
Určitě jste to už několikrát zažili. Máte na sobě oblíbené tričko a zrovna dneska se musíte v práci polít kávou. Nemusíte ale zoufat ani v případě, že si oblíbený oděv zašpiníte vínem, deodorantem, borůvkami, nebo dokonce krví. Poradíme vám, jaké fígle zaberou na různé typy skvrn.

Jednejte rychle

Podstatou čištění všech druhů skvrn je hlavně neotálet. Čím déle ponecháte skvrnu na textilii, tím hůř se vám bude odstraňovat. Jakmile zjistíte, že jste si oděv zašpinili, ihned jednejte a pokuste se skvrnu dostat dolů. Nedejte špíně žádnou šanci se do materiálu vsáknout a zaschnout. Ihned na ni jemně přiložte kapesníček nebo jiný savý materiál. Na skvrnu netlačte a nedřete ji!

Skvrny od deodorantů

Nejhorší jsou asi kuličkové a sprejové antiperspiranty a deodoranty, které na oděvech často nechávají stopy v oblasti podpaží. Některé tuhé deodoranty zanechají na oblečení dokonce vrstvu, kvůli které možná zvažujete, že oblečení vyhodíte. Na tyto skvrny platí nejvíce mýdlo s jelenem, nebo klasické žlučové mýdlo. To si hravě poradí ale i se skvrnami od trávy, krve, hlíny, mastnoty a dalších organických skvrn. Oblečení namočte, naneste mýdlo, nechte alespoň 15 minut působit a poté opláchněte, nebo vyperte v pračce. Krev a mléčné produkty vždy před praním propláchněte v studené vodě!

Krev

Jestliže se chystáte čistit skvrnu od krve, platí zásada rychlého čištění obzvlášť! Zasáhnete-li okamžitě, postačí vám většinou studená voda, kterou nechte zašpiněným materiálem protékat. Na krev nikdy nepoužívejte horkou vodu! Došlo by ke sražení krve a pak už by vám jen stěží šla odstranit. Zaschlou krev namočte a posolte, nebo na ni naneste kartáčkem bílou zubní pastu. Pastu nechte zaschnout. Poté ji opláchněte studenou mýdlovou vodou. V případě, že skvrna úplně nezmizí, postup opakujte.

Káva

Stejně jako u skvrn od krve platí i u kávy zákaz čištění horkou vodou, která by ji zapustila hlouběji do vlákna a zaprala by ji. Skvrnu oplachujte jemně a látku nedrhněte – poničili byste ji. Skvrnu vždy čistěte od okraje do jejího středu, abyste ji zbytečně nezvětšovali. Skvrnu pokapejte citronem, nechte 10 minut působit a pak očistěte vlažnou vodou. Zrovna tak může pomoci ocet, který na skvrnu nastříkejte, nechte čtvrt hodiny pracovat a poté vyperte v pračce, abyste se zbavili pachu octa.

Červené víno

Polít si bílou halenku červeným vínem nemusí být taková katastrofa, když víte, jak skvrnu dostat dolů. Místo okamžitě polijte bílým vínem a po chvíli vysajte ubrouskem nebo kapesníčkem. Pokapejte místo citronovou šťávou a poté opláchněte teplou vodou. Zasypejte solí, která pohltí vlhkost a poté ihned vyperte. Zaschlé víno dostanete dolů tak, že namočíte oděv do horkého mléka nebo octa a poté vyperete jako obvykle.

Mastné skvrny

Občas se to prostě stane. Při vaření na vás prskne olej, dítě na vás sáhne rukou od másla, nebo na sebe sáhnete rukou, kterou jste si právě namazala obličej, a mastný flek je na světě. Zkuste skvrnu ihned osušit papírovým ubrouskem, nasypat na ni dětský pudr nebo kukuřičný škrob a nechte čtvrt hodiny působit. Poté škrob (lze použít i sodu) opatrně seškrábejte lžičkou a vyperte v pračce. Pro jistotu můžete po seškrábání na postižené místo nanést kapku jaru a v závislosti na materiálu ji do látky zapracovat. Nechte působit a vyperte.

Skvrny od vosku

Svíčky jsou schopné navodit příjemnou a romantickou atmosféru. Co ale dělat, když se vám vylije svíčka například na kalhoty? Hlavně nezmatkujte a nestírejte rozlitý vosk. Naopak se snažte, aby vosk zaschl co nejrychleji. Kalhoty opatrně svlékněte a strčte je na chvíli do mrazáku. Vosk pak půjde snáz sloupnout. Pokud na látce nějaký vosk po sloupnutí zůstane, vložte látku mezi dva savé papíry a přežehlete.

Skvrny od čokolády

Skvrny od čokolády nebo kakaa v pračce prostě nevyperete. Vyčistit je jinak přitom není vůbec složité. Do misky si nalijte trochu kravského mléka, které máte jistě v lednici a kuchyňskou houbičkou jím potírejte skvrnu. Můžete na místo lehce přitlačit, ovšem pouze měkkou stranou houbičky. Stejně dobře funguje žlučové mýdlo i obyčejný jar. Ve všech případech nechte působit a po chvíli namočte do vody s pracím práškem. Poté vyperte v pračce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí